Uudis

Euroopa direktiivi jõustumisel muutuks töö läbi platvormide täielikult, millele koda on põhjendatult vastu

Töölepingu nõudmine platvormi töö puhul võib tuua väga palju segadust ja ärevaid tundeid.Foto: Scanpix

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda andis sotsiaalministeeriumile teada, et Eesti ei peaks toetama Euroopa Liidu direktiivi millega muudetakse platvormide vahendusel teenuseid osutavate inimeste lepingud töölepinguteks.

Selline muutus piirab koja hinnangul paindlikkust nii platvormide kui ka nende vahendusel teenuseid osutavate isikute jaoks ning mõjub negatiivselt ettevõtluskeskkonnale.

Muudatustega soovib Euroopa Komisjon laiendada sotsiaalsete tagatiste – ravikindlustus, tasustatud puhkus, pensionimaksed – kättesaadavust platvormi kaudu teenust osutavatele inimestele, muutes osade platvormide vahendusel teenuseid osutavate isikute lepingutest töölepinguteks.

Töösuhte tuvastamise kriteeriumid on segadusttekitavalt sõnastatud

Koda on sellisele muudatusele vastu, sest koja hinnangul Eestis on töösuhted piisavalt hästi reguleeritud ning tööinspektsioon hindab ka praegu vajadusel võlaõiguslikke lepinguid ümber töölepinguteks ja ka vastupidi.

Lisaks ei ole kojale teadaolevalt praegu suuri probleeme platvormi kaudu teenust osutavate isikute sotsiaalsete tagatistega, sest paljudel juhtudel osutatakse teenust põhitöö kõrvalt või teenuse osutamise eest saadav tasu on piisav, et saada endale ravikindlustus.

Platvormi ja teenuseosutaja vahel on töölepinguline suhe, kui täidetud on vähemalt kaks alljärgnevatest nõuetest:

  • kindlaks määratud töötasu ülempiir
  • nõutud välimuse ja käitummise järgmine
  • töö tegemise ja kvaliteedi üle järelvalvepidamine
  • vabaduse piiramine isiku töö korraldamisel tööaja ja tööülesannete osas
  • keeld teha tööd kolmandate isikute jaoks

Koda toob välja, et need kriteeriumid on sõnastatud segadusttekitavalt ning on töösuhte tuvastamiseks sobimatud, kuna koja arvates on iseenesestmõistetav, et platvormidel on huvi veenduda täidetud tööülesannete kvaliteedis ning samuti ka selles, mil viisil tööülesandeid täidetakse.

Näiteks kriteeriumit, mis räägib kindlaks määratud töötasu ülempiirist, võib koja hinnangul mõista kaheti. Üks võimalus selle kriteeriumi sisu mõistmiseks on, et tegemist on töösuhtega juhul, kui töötasule seatakse perioodiline ülempiir ehk ülempiiri seadmine näiteks ühes kuus teenitavale summale, teine võimalus on, et ülempiir seatakse konkreetse täidetava ülesande pealt teenitavale summale.

Arvestades koja argumente direktiivi mitte toetamise osas on võimalus olla sellele eelnõule vastu või soovitada muuta Eestis töölepingulist suhet kirjeldavaid kriteeriumeid arusaadavamalt ja detailsemalt.

Direktiivi täpne jõustumisaeg ei ole veel teada. Direktiivi jõustumise korral peavad kõik liikmesriigid selle enda õigusesse üle võtma kahe aasta jooksul alates direktiivi jõustumisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.