Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teeb tõenäoliselt täna ettepaneku karmistada Danske rahapesu skandaali tõttu reegleid terves Euroopas. Eesti on kogu afääri tõttu sattunud Euroopa Liidus halba valgusesse ja kannatab tohutut mainekahju.
Juncker peab nimelt täna oma iga-aastase kõne “Olukorrast liidus”. Esmaspäeval kirjutas Financial Times, et hiljutiste juhtumite valguses peaks muude teemade seas jutuks tulema ka rahapesu tõkestamine. Kõnele järgnevad ka konkreetsed ettepanekud, mida liikmesriikidega arutama hakatakse.
Eesti jaoks võib see tähendada, et meie finantsinspektsioonile tekib nö suurem vend, kes meid valvab, sest tõenäoliselt teeb Juncker ettepaneku suurendada Euroopa Pangandusjärelvalve (European Banking Authority) volitusi. Ehk et Euroopa järelvalve saab vabamalt meil toimuvat kontrollida.
Euroopa Komisjoni algatused tulevad suuresti Eestis Danske Banki ümber keerleva skandaali taustal. Ühegi riigi mainele ei mõju kindlasti hästi, kui maailma mõjukaima majanduslehe Financial Timesi esilehel seda kümnetesse miljarditesse ulatuva rahapesuga seostatakse. Seepärast uurisime Eesti finantsinspektsioonilt ja rahandusministeeriumilt, milliseid muudatusi nemad vajalikuks peavad, et tulevikus taolisi juhtumeid vältida.
Inspektsioon: vaja on ühtset asutust
Eesti finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul vajab EL ühtset tugevat asutust. Rahandusministeerium räägib üldisemalt vajadusest parandada koostööd.
Geenius küsis ka mõlemalt asutuselt, millised olid Eesti kui Danske rahapesuskandaali keskmes oleva riigi ettepanekud Euroopa Liidule, milliseid süsteemseid muudatusi oleks vaja, et taolisi juhtumeid tulevikus välistada. Finantsinspektsioon soovitas selle küsimusega pöörduda rahandusministeeriumi poole. Ministeerium vastaski pikalt ja paljusõnaliselt, jättes korduval lugemisel siiski mulje, et tegelikult Eesti mingeid ettepanekuid ei esitanud:
„Eesti toetas Euroopa Komisjoni, Euroopa ühtse pangandusjärelevalve (SSM) ja Euroopa järelevalveasutuste ettevalmistatud ühisraportit, mille eesmärgiks on tõhustada järelevalvet olemasolevate rahapesu tõkestamise meetmete üle. Eesti rõhutas eriti vajadust parandada koostööd erinevate riikide ja järelevalveasutuste vahel ja teha laiemat koostööd kapitali- ja rahapesu järelevalve tegijate vahel. Peame oluliseks ühtsete põhimõtete ja meetodite kohaldamist üle-euroopaliste rahapesu ja terrorismi rahastamise riskide kaardistamisel ja järelevalve teostamisel ning sanktsioneerivate meetmete ühetaolisel rakendamisel.“
Otseülekannet Jean-Claude Junckeri kõnest saab vaadata täna kell 10 Eesti aja järgi Euroopa Komisjoni Facebooki-lehelt.