Kilvar Kessler selgitab: seadused on muutnud pangateenused kallimaks, kinni maksavad selle tarbijad

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler võttis tänasel riigikohtu istungil sõna ning rääkis sellest, kui palju keerukamaks on muutunud finantssektorile kehtivad regulatsioonid.Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia/Scanpix

Tänasel riigikohtu istungil, kus kõne all suur pensionireform, rääkis finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler muuhulgas sellest, kui palju on suurenenud finantssektori reguleeritus. Tarbijad maksavad selle kinni, nentis ta.

“Kui finantsinspektsioon alustas oma tööd aastal 2002, siis me rakendasime umbes 20 õigusakti. Aastal 2009 rakendasime 65 õigusakti. Aastal 2020 rakendame üle 600 õigusakti!” ütles Kessler riigikohtu ees, analüüsides seda, kas suur pensionireform tähendab pensionifondidele suurt kulu või mitte.

Ta nentis, et tõus on olnud märkimisväärne. “See kõik ei ole tasuta, see on kulu,” nentis finantsinspektsiooni juht.. “Aeg-ajalt me tajume seda finantsteenuste tarbijatena näiteks madalate hoiuseintressidega, tõusnud teenustasudega, kõrgemate laenuintressidena. Aga võib-olla me seda ka ei taju, sest need kulud on peidetud,” rääkis Kessler.

Veel tõdes ta, et finantssektor on selles mõttes huvitav, et me kõik üksi maksame vähe, aga kogumis saab raha lõpuks palju. “Selles mõttes mul on hästi raske hinnata, kas ühe seaduse muudatus põhjustab suurema kulu või mõne teise,” ütles ta.

“Toon näite, aastast 2004 on muutunud pankade kapitalinõuded kardinaalselt. Pangad peavad oluliselt rohkem hoidma kapitali tagataskus. Aga ega see tasuta ei tule kuskilt, keegi maksab selle kinni. Tarbijad maksavad selle kinni, ega keegi teine seda kinni ei maksa,” nentis finantsinspektsiooni juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.