Uudis

Finantsinspektsiooni loata tegutsev Skyway: miks Eesti meedia meist positiivselt ei kirjuta?

Taevatee kodulehekülg.

Eelmisel nädalal kirjutasime sellest, kuidas sotsiaalmeedias on viimasel ajal märgata aina rohkem reklaame, mis suunavad ettevõtte Skyway eestikeelsele leheküljele, kust omakorda firmasse investeerida saab. Tegemist on ettevõttega, mille eest on hoiatanud mitmed riiklikud finantsasutused üle maailma. “Skeemil, mida Skyway pakub, on püramiidskeemi tunnused,” seisab näiteks Belgia finantsinspektsiooni hoiatuses.

Artiklile saatis vastulause Taevatee.ee lehe haldaja ning SkyWay projekti investor Jan-Sander Simmerman, kelle sõnul pole tegemist skeemiga, vaid ikka päris projektiga.

“Jääb mõistmatuks, miks Eesti meediani ei taha kuidagi jõuda SkyWayd puudutavad positiivsed uudised väga mõjukatest allikatest ning miks ei ole ükski Eesti peavoolumeedia ajakirjanik siiani võtnud nõuks külastada isiklikult ettevõtte Valgevenes asuvat ÖkoTehnoParki, et pakkuda publikule vahetut ja objektiivset uudiskogemust,” sõnas ta.

Simmerman täpsustas, et Skywayl on Minski lähedal olemas 35,9 hektaril laiuv ÖkoTehnoPargi nime kandev kompleks, kus toimub SkyWay mudelite ja rajastruktuuride testimine. “Seal on hetkel viis erinevat trassitüüpi ja kaheksa veeremimudelit, mida ka reaalselt testitud on,” loetles ta.

“Kõik soovijad võivad keskust külastada ja taevateel sõitu isiklikult proovida. Olen ise SkyWayga sõitnud ja võin öelda, et see kogemus on midagi enneolematut,” rääkis Simmerman.

Rahageeniuse artiklis kirjutasime, et Skyway läbirääkimised on erinevates riikides ettevõtte vastuolulisuse tõttu katki jäänud, kuid Simmerman toob välja, et Dubais on näiteks nende keskus juba ehitamisel.

“Selle aasta oktoobri lõpus toimus suurejooneline käidukatsetuste algus keskuse esimesel trassil, mida tuli vaatama Sharjah emiir isiklikult,” ütles Simmerman.

Samuti toob Simmerman välja, et 2019. aasta aprilli lõpus teatas Dubai valitseja plaanist ehitada emiraati 15-kilomeetri pikkune SkyWay trass, millel 21 jaama. Ta lisas, et uudist kajastasid ka mitmed erinevad Lähis-Ida meediakanalid ja ühtlasi ka Delfi.

Finantsasutused hoiatavad

Skyway on üle maailma erinevate inspektsioonide tähelepanu alla sattunud ja oma hoiatused on ettevõtte kohta avaldanud näiteks muuhulgas Uus-Meremaa, Leedu, Belgia, Slovakkia, Kreeka ja ka Eesti finantsjärelvalveasutused.

“Saame öelda, et taevatee.ee veebilehe kaudu aktsiaid pakkuval isikul puudub õigus sellisel viisil nende pakkumiseks, kuna aktsiate avalikuks pakkumiseks ei ole Finantsinspektsioonis registreeritud sellekohast väärtpaberite avaliku pakkumise prospekti,” sõnas Finantsinspektsiooni juhi abi Terje Kahro.

Küsisime Simmermanilt, miks Skyway ilma FI loata Eestis aktsiaid pakub. Simmermani sõnul ei müü nad aktsiaid, vaid investoritega sõlmitakse konverteeritava laenu leping. “Laenu tagatiseks väljastatakse investori nimele sertifikaat, mis on SkyWay aktsiate omamise tõendiks,” ütles ta.

“SkyWay ei müü aktsiaid, vaid annab need laenu tagatiseks,” selgitas Simmerman. “Konverteeritava laenu lepingut sõlmides allkirjastab investor soovi korral nõudmise, mille alusel ta saab kohe ettevõtte osakud enda omandisse, saades seega SkyWay tehnoloogia kaasomanikuks.

“Kui ta ei allkirjasta nõudmist, siis annab ta oma rahalised vahendid üle laenu tingimustel: ta võib saada need tagasi kuni 3 aasta pärast kasumiga kuni 4% aastas. Peale lepingu sõlmimist, juhul, kui investor allkirjastab nõudmise, edastatakse tema andmed ERRSH III fondi osakute vormistamiseks,” rääkis Simmerman.

Rahageenius saatis pärast Simmermani selgitust uuesti päringu Finantsinspektsioonile küsimusega, et kas kirjeldatud Skyway raha kaasamise viis on neile kuidagipidi Eestis lubatud.

“Kasutades finantsvahenduse terminoloogiat kaasatakse raha väidetava projekti jaoks, andes selles osaluse või makstes selle eest intressi,”selgitas Terje Kahro. “Soovitame suhtuda kirjeldatud investeerimisvõimalusse äärmise ettevaatusega, kuna suure tõenäosusega võib tegemist olla skeemiga, mille tulemuseks võib olla kogu investeeritud rahast ilmajäämine.”

“Mõistlik on eelistada regulatsioonidele allutatud ja õiguspäraselt pakutavaid investeerimisteenuseid,” ütles Kahro.

Kahro lisas, et lisaks hoiatusteatele astub Finantsinspektsioon ka muid samme SkyWay kirjeldatud tegevusloata ja keelatud majandustegevuse suhtes.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.