Uudis

Finantsistid: pensionisüsteem on ikka liiga jäik! Inimestele võiks anda rohkem võimalusi investeerida

Eesti inimesed võiks saada rohkem pensionipõlveks investeerida ning ka tööandjapension võiks olemas olla, pakuvad finantsistid välja.

Kõikvõimalikke finantsasutusi, idufirmasid, fonde ja muid sarnaseid firmasid esindava ühenduse Finance Estonia arvates tuleks Eestisse teha täiesti uus pensionisüsteem.

Eesti kogu sotsiaalsüsteemi suurimaks väljakutseks on ühenduse arvates elanikkonna vananemisega kaasnev paratamatu kulude kasv järgnevate aastakümnete jooksul.

Kõik muudatused, mis viivad täna pensionisüsteemist raha välja, toovad tulevikus kaasa ühe või mitu järgmistest valikutest: väiksem pension, suurem maksukoormus, kõrgem pensioniiga, märkis Finance Estonia.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

“Et neid halbu valikuid vähendada tuleks teha veelgi parem pensionisüsteem, veel avatum ja võimaluste rohkem,” teatas Finance Estonia. “Soovime näha pensionisüsteemi, kus Eesti elanikel oleks tööaja jooksul võimalik lisaks riigi poolt pakutavale esimesele sambale, tekitada arvestatav finantsvara pensionipõlve mugavaks äraelamiseks.”

Praegune pensionisüsteem on liiga jäik?

Finance Estonia arvates on tänane pensionisüsteem endiselt liiga jäik vanaduspõlveks kogutavate varade kasutamise suhtes. Vabatahtlikku pensionikogumist ja inimeste vastutust oma pensioni kindlustamisel tuleks veelgi rohkem motiveerida.

“Miks ei saa inimesed vajadusel suurendada oma rahalist panustteise pensionisambasse, mis annaks olulise maksueelise pensionipõlveks? Praegune reformitud seadus seda ei võimalda,” pakkus ühendus välja.

Võrreldes enamike arenenud Euroopa riikidega puudub Eesti pensionisüsteemis tööandjapension. Tööandja panustamine töötaja pensionifondi või investeerimiskontole on arenenud riikides laialt levinud ja peab olema vähemalt osaliselt vaba erisoodustuse maksudest. “Tööandjapension võimaldaks hädavajalike lisavahendite pikaajalist kaasamist pensionisüsteemi,” nentis organisatsioon.

Võiks olla rohkem võimalusi säästmiseks ja investeerimiseks

Veel sooviks Finance Estonia näha valitsuse aktiivsemat sekkumist finantsturgude ökosüsteemi parandamisse, et tekiks aktiivsem investeerimiskultuur.

“Säästmine ja investeerimine peaksid muutuma sama igapäevaseks tegevuseks, kui poes käimine. Riik saaks kaasa aidata ka investeerimisvõimaluste pakkumisel, et pensionisüsteemi avatumaks muutmisel tekiks rohkem võimalusi investeerimiseks,” nentis ühendus.

Ka on võimaluste avamisel oluline, et paraneks inimeste finantskirjaoskus. Ilma selleta võivad suuremad vabadused raha kasutada tuua kaasa ka suurema pettuste õnge mineku ja mõtlematud investeerimisotsused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.