Firma jättis reisi ajal raskelt haigestunud eestlase kindlustusrahadest ilma

Reis. Foto on illustratiivne.Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI/POSTIMEES / Scanpix

Tarbijavaidluste komisjoni poole pöördus tarbija, kel oli sõlmitud läbi LHV panga Kuldkaardi reisikindlustus. Reisikindlustuse pakkuja oli AIG Europe Limited.

Nimelt käis tarbija veebruari lõpus Boliivias matkareisil, kus tal reisi kestel tervis halvaks läks. Tarbija haigestus külmetushaigusesse reisi seitsmendal päeval ning pöördus kohaliku arsti poole. Kuna külmetushaigusele lisandus kõrgushaigus, siis andis kohalik arst tarbijale lisahapnikku ning külmetushaigust ja kõrgushaigust leevendavaid ravimeid. Külmetus taandus, kuid kõrgushaigus hakkas süvenema.

Tulenevalt kõrgushaigusest oli tarbija sunnitud planeeritust 13 päeva varem tagasi koju lendama. Kehtiva reisikindlustuslepingu kohaselt esitas tarbija kindlustusfirmale kahjunõude summas 2310 eurot, mis sisaldas algse reisipaketi maksumust (1750 eurot) ja lennupiletite ümberbroneerimistasu maksumust (560 eurot).

Kaupleja keeldus hüvitise maksmisest. Keeldumise põhjus oli asjaolu, et tarbija esitatud Boliivia meditsiiniasutuse arstitõendil ei ole märgitud, et enneaegne tagasipöördumine reisilt on vältimatu.

“Kindlustusandjale esitatud dokumentidest ei ilmne, et Teie tervislik seisund oleks tinginud vältimatu enneaegse tagasipöördumise reisilt ning teie tervisliku seisundi paranemine reisi sihtkohas ei olnud võimalik. Sellest tulenevalt ei saa Teie reisi katkestamist ja kodumaale naasmist tõlgendada kindlustustingimuste kohaseks reisi
katkestamiseks ja teie kahjunõue ei kuulu kindlustustingimuste kohaselt hüvitamisele,” vastati tarbijale kindlustusfirmast.

Tarbija ise polnud aga kindlustufirma otsusega nõus, kuna firma ei teatanud talle, et tal oleks vaja säärane tõend hankida. Tarbija sõnul oli ta enne tagasi lendamise otsustamist ühenduses olnud infonumbrile vastanud kindlustusfirma töötajaga ja viimane ei öelnud, mis täpselt peab tõendil kirjas olema.

Reisija leidis ise, et on käitunud kauplejale edasist kahju vähendavalt, naastes reisi sihtkohast. “Teadaolevalt võib mäestikuhaiguse kulg kiireneda ja letaalselt lõppeda,” ütles tarbija komisjonile.

Kaupleja komisjoni järelpärimistele ei vastanud.

Komisjoni otsus: avaldus osaliselt rahuldada

Reis loetakse katkenuks, kui kindlustatu peab enneaegselt naasma juba alanud reisilt oma
kodumaale, sest kindlustatu põeb ägedat, tõsist ja ootamatut haigust. Asjale lisatud materjalide kohaselt haigestus Tarbija Boliivias olles kõigepealt külmetushaigusesse ja seejärel kõrgushaigusesse. On üldteada, et kõrgushaiguse puhul tuleb esmajoones isikul liikuda madalamale.

Asjas sisalduvaid tõendeid hinnates oli Tarbija käitumine igati õiguspärane, ta pöördus arsti poole abi saamiseks ja võttis selle kohta tõendi, lisaks helistas Kaupleja infonumbrile ja käitus vastavalt juhistele ehk liikus allapoole. Arvestades konkreetse sihtkoha asjaolusid, siis sealt allapoole liikumine tähendaski äralendu ehk reisi katkemist.

Komisjon on seisukohal, et asjas sisalduvate tõenditega on tõendatud nii Tarbija  haigestumine kui vajadus liikuda allapoole ehk reis katkestada. Seega tekkis Tarbijal reisi katkemine ja ta on õigustatud nõudma Kauplejalt hüvitist.

Lähtudes eeltoodust on komisjon seisukohal, et Tarbija nõue kuulub rahuldamisele osaliselt, summas 1 665,26 eurot (kasutamata jäänud reisi eest 1 105,26 eurot ja lennupiletite ümberbroneerimise eest 560 eurot).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.