Geeniuse eksperiment: 3D-prindime endale saja euro eest tulirelva

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Loo autor kahe Berettaga Tondi lasketiirus

Kui lihtne on leida relva printimiseks vajalikke jooniseid? Kas õnnestub leida keegi, kes seda teeks? Kui palju printeriga relva tegemine maksab? Kas saame tulemuseks töötava püstoli? Kas 3D prinditud relvad on reaalne turvaoht ühiskonnale?

Asume neile küsimustele vastuseid otsima klassikalise ajakirjandusliku eksperimendi käigus: proovime ise hankida 3D prinditud relva.

1. Joonised on eemaldatud, aga nende leidmine on imelihtne

Kust leida relva tootmiseks vajalikud joonised? Kardan alguses, et pean hakkama neid otsima sügavalt dark webi foorumitest. Õnneks alustas USA kohtuasja aktivist Cody Wilsoni suhtes, kes need oma kodulehel avaldas.

Lahvatanud meediahuvi tõttu on esialgselt lehelt eemaldatud failid loomulikult kiire guugeldamisega kahe minutiga mujalt leitavad.

Esimesele küsimusele vastus käes. Vähemalt nii mulle tundub, sest võhikuna ma ju täpselt aru ei saa, kas leitud joonised on töötava relva tootmiseks piisavad.

2. Kõik on nõus relva printima

Katse läbiviimiseks endale printeri ostmine ei tundu mõistlik, nii et asun otsima sellist teenust pakkuvaid firmasid. Olen valmis, et kõik kardavad seadusega pahuksisse minna ja eelistavad oma nina kahtlasse afääri mitte toppida.

Midagi taolist ei juhtu. Odav Print OÜ, mis meie mudeli ka trükkida võtab, ütleb, et neil on aegade jooksul palju veidraid tellimusi olnud, nii et enam mingeid küsimusi ei teki.

Teine pakkuja täpsustab, et saadetud fail oli ilmselgelt liiga kehva kvaliteediga ja saadetud neile ühes tükis, mitte osade haaval, nagu tegelikult oleks pidanud. Olen oma rumalusega ise endale jalga tulistanud.

Illustratsioon meie Beretta trükiettevalmistusest. Hallid osad on keeruka struktuuri moodustamiseks vajalikud ajutised tugistruktuurid.

Lõpuks teeb meie püstoli valmis masin nimega Zortrax M300, mis tootja kodulehelt tellides maksab 2890 eurot. Ühe relva tootmiseks oleks see ilmselgelt liiga suur investeering.

Tulemus tundub käes täpselt nagu päris püstol, ainult et tunduvalt kergem. Detailid on isegi üllatavalt täpsed. Kuna aga saatsin failid töösse valesti, on nad üksteise küljes ja ei liigu.

Beretta ja BerettaFoto: Siim Männik

3. Hind sõltub loomulikult materjalist

Lõpuks tuli meie plastikust Beretta 92S hinnaks 95 eurot pluss käibemaks. Samas, kui oleksin valinud materjaliks terase, oleks mudel maksnud tervelt 983 eurot.

Võrdluseks, Eesti politseis kasutusel oleva Glock 19 saaks Jahipaunast 660 euro eest. Tõsi, siis tuleks hankida ka relvaluba ja leppida sellega, et sind pannakse registrisse kirja. Seaduskuulekal inimesel ei tohiks sellega muidugi probleeme olla.

Aga ikkagi, kas plastikust ei saagi siis relva teha? Saab ja ei saa ka. See tähendab, et osa relvast peab ikkagi olema metallist: eelkõige nõel, mis vastu padrunit virutab ja selle lõhkelaengu plahvatades teele saadab. Nii et ainult printerist, failist ja toorainerullist ei piisa.

Geeniuse testrelv prinditi materjaliga Z-ULTRAT

4. Tahtsime relva, välja tuli mänguasi

Jah, oleksime võinud valida eksperimendiks lihtsama relva, näiteks sellesama Cody Wilsoni poolt 2013. aastal loodud maailma väidetavalt esimese 3D relva Liberatori.

Aga isegi kui oma lihtsama ehituse tõttu oleks see tulnud välja sujuvam, poleks ta ilma täiendusteta (nõela lisamiseta) tööle hakanud.

Rahustuseks neile, kes on mõelnud, et printeriga relva tegemine on sama lihtne, kui kulleriga toidu tellimine: ei ole. Esiteks, sa pead end korralikult harima, et asja mitte vussi keerata. Teiseks, kui oled pühendunud ja tahad töötavat asja, pead selle eest ka maksma.

Relva printimise mõte ei ole soodsam hind. Nagu saagides ja viilideski, võidakse printeriga ise relva valmistada kas lihtsalt lõbu pärast, või registreerimata püstoliga valgustkartvate tegude sooritamiseks.

Tegelikult sätestab relvaseadus, et tulirelva või selle osa valmistamiseks on vaja tegevusluba. Registri alusel on Eestis väljastatud 11 taolist luba, mis relva osa või relva valmistamise õiguse annavad. Kui sul seda pole, siis hoia käed eemale.

5. Prinditud relvad on ohtlikud ja ei ole ka

Arvamused selle üle, kas iseprinditud relvad võivad olla ohuks ühiskonnale, lahknevad loomulikult kahes vastandlikus suunas.

Ühed leiavad, et nende abil saavad kõik tänavagängid enda käsutusse hulga registreerimata relvi.

Teised juhivad tähelepanu, et USAs saab internetist ilma igasuguse taustakontrollita tellida “relvaosade komplekte”, mis kokku pannes annavad samuti registreerimata (ghost gun – varirelv) töötava tulirelva.

Tehnoloogiliselt on 3D relvadel võimalus edu saavutada, nii et pakkumine on olemas. Kas neile aga ka kunagi nõudlus peaks tekkima, on pigem väheusutav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.