Google ja Facebook niipea ülemaailmset digimaksu peale ei saa, aga tulevikus küll

Foto: Scanpix/Reuters/Regis Duvignau

Juba pikemat aega on rikaste riikide klubi OECD eestvedamisel peetud maailmas kõnelusi selle üle, kuidas maksustada digihiidusid nagu Google ja Facebook. Siht on paika panna põhimõtted, mida saaks siis maksma panna üle maailma.

Juba aastaid on sel teemal läbi rääkinud pea 140 riigi esindajad, Prantsusmaast ja Ühendriikidest Hiinani välja. Alguses arvati, et 2020. aasta lõpuks võiks kõnelused mingi tulemuseni jõuda, vahendab Politico.

Pascal Saint-Amans, kes juhib Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) ehk niinimetatud rikaste riikide klubi maksepoliitika keskust, ütles ajakirjanikele, et ajakava on edasi lükkunud ning reeglid otsustatakse 2021. aasta juuniks.

Prantsuse taustaga ametnik nentis, et jätkuvalt on vaja ületada suured poliitilised erimeelsused – eelkõige käivad vaidlused selle üle, mis ettevõtted peaks olema uude maksurežiimi lülitatud ning kas reeglid peaks olema riikidele kohustuslikud.

Pariis ja Washington on eriti tugevalt vastasseisu sattunud; mitmed riigid ja piirkonnad, näiteks ka Euroopa Liit, on aga hoiatanud, et liiguvad edasi enda ühepoolsete plaanidega, kui ülemaailmset kokkulepet saavutada ei õnnestu.

Prantsusmaa kehtestas eeölmisel aastal oma digimaksu. USA on sellesse sutunud väga vaenulikult ning on ähvardanud võtta kaubanduses ette vastusamme, kuna peab selliseid makse ebaausaks USA ettevõtete suhtes. Näiteks pani Donald Trumpi administratsioon peale täiendava tollimaksu Prantsuse käekottidele ja kosmeetikale. Pariis omakorda on väitnud, et USA viskab ülemaailmse maksudiili teele kodaraid.

Mitmes riigis, näiteks Prantsusmaal, Ühendkuningriigis ja Itaalias ongi siseriikliku digimaksu ideed juba ette valmistamisel, ent riigid on lubanud need edasi lükata, et saaks kokku leppida ülemaailmsetes reeglites. Arvatakse, et ka Euroopa Liit võib järgmise aasta kevadel enda maksuidee juurde tagasi tulla, nendib Politico.

Millest üldse jutt?

Ülemaailmsete kõneluste mõte on leida kokkulepe digihiidude maksustamiseks, mis võiks kehtida sisuliselt üle maailma. Reeglid oleksid võrdsed ja kõigile selged.

OECD on välja käinud mõned ettepanekud. Nii-öelda esimene sammas aitaks välja selgitada, kuidas maksustada ettevõtete digiäri, kui firma ei ole riigis füüsiliselt kohal – umbes nagu Amazon või Facebook Eestis. OECD soovitab sihtida tarbijatele kaupade müümisega tegelevaid ettevõtteid, millel on ülemaailmselt märkimisväärne jalajälg – käive üle 750 miljoni – ning mis igas riigis saavutab teatava käibepiiri.

Teine sammas aga seaks paika reeglid, mis kindlustaksid, et üle maailma oleks tagatud teatav minimaalne maksumäär.

Kõnelused on aga keerulised ning teha tuleb hulgaliselt poliitiliselt keerukaid otsuseid. Näiteks soovib Washington, et võimalik digimaksu kokkulepe oleks vabatahtlik – on ju enamik suuri tehnoloogiafirmasid Ühendriikide ettevõtted.

USA positsiooni vastu on Politico teatel pea kõik teised riigid, ent samas tõdevad läbirääkijad, et ülemaailmne maksureeglistik, mida USA ei toetaks, poleks saavutatav.

Euroopa riigid tahavad ka, et maksureeglid kehtiksid konkreetselt digiettevõtetele. Teised riigid, näiteks USA ja Hiina, tahavad aga definitsiooni laiendada, nii et reeglid kehtiksid laiemalt tarbijatele müümisega tegelevatele ettevõtetele. Suured vaidlused käivad ka selle üle, missuguse käibe peab ettevõte saavutama, enne kui maksureeglid talle kehtiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.