Uudis

Hajameelsus maksis mehele Eesti kaupluse iseteeninduskassas kurjasti kätte

Iseteeninduskassas. Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Nagu näitab Maximas toimepandud kuritegu, kus klient kaalus tolmuimejat juurviljana, võtavad kauplused iseteeninduskassas tehtud varguseid väga tõsiselt. Klient peeti kohtus kinni ja ta mõisteti kohtus süüdi.

Kaupluseketid ütlesid aga Rahageeniusele, et kui tõepoolest on klient kauba kaalumisel kogemata eksinud, siis üldjuhul kedagi karistama ei hakata.

Üks Eesti kaupluses juhtunud ja samuti kohtusse jõudnud lugu näitab aga teistmoodi.

See lugu juhtus Tarmoga (nimi muudetud – toim), kes ostis kauplusest (mille nime pole kohtulahendis mainitud) muuhulgas liha, kuid kaalus selle iseteeninduskassas sibulana. Mees jäi turvatöötajale silma ning ta peeti kinni. Edasi tegeles temaga politsei.

Tarmo enda sõnul juhtus see hajameelsusest, kuna ta ajas parasjagu oma tuttavaga juttu ja seetõttu ei pannud ta tähele, et oli toote valesti kaalunud. Järgnes aga väärteomenetlus ning Tarmo sai 60 eurot trahvi.

Mees kaebas otsuse kohtusse. “Isik on temale esitatud väärteo etteheite kohta andnud ütlusi, et ta valis iseteeninduskassas vale kauba nimetuse selle tõttu, et temaga koos olnud tuttav juhtis tema tähelepanu kõrvale ning tal ei olnud tahtlust petta,” seisab kohtulahendis.

Kohus tegi otsuse Tarmo kasuks, kuna kaamerasalvetusest oli tõepoolest näha, kuidas mees ajab kaaludes tuttavaga juttu, mistõttu on eluliselt usutav, et ta ei pannud tegu tahtlikult toime.

“Kohtu hinnangul on menetlusaluse isiku ütlused eluliselt usutavad,” ütles kohus.
Iseteeninduskassad muutuvad tõepoolest järjest populaarsemaks, kuid on tõsiasi, et mitte kõik ostjad ei oska nii osavalt neid kasutada kui kaupluste kassapidajad, kes on läbinud vastava koolituse.”

“Asjaolu, et osa kaupu tuleb enne kaaluda ning on ka triipkoodiga märgistatud kaupu,
võib tekitada ostjal segadust, arvestades siinjuures ka seda, et sibul ja olid ühtemoodi
pakitud ja väliselt nägid välja üsna sarnaselt. Sellises olukorras on kauba segi ajamine võimalik ja taoline eksimine on inimlik.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.