Halb uudis: hinnad tõusevad pöörase kiirusega. Hea uudis: palgad kasvavad veel kiiremini

Ostukäru.Sakala/Scanpix

Keskmine ostukorv kallines juulis aastaga viie protsendi võrra. Viimati oli hindade tõus viie protsendi juures 2011. aastal, kui nafta hind oli praegusest oluliselt kõrgem, 110 dollarit barreli kohta. Energia kallinemine on kiire hinnatõusu peasüüdlane ka praegu. 

Rohkem kui pool viieprotsendilisest hinnatõusust tuli ainult kahe kaubagrupi, elektri ja mootorikütuste, kallinemisest. Hinnatõus on Eestis euroala kiireim ja üks kõrgemaid Euroopa Liidus, sest meil on energia osakaal tarbimiskorvis suur, ütles Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik kuuülevaates.

Elektri börsihind oli juulis erakordselt kõrge – ligi kolm korda suurem kui aasta tagasi. Elektri hinda tõstsid gaasi, kivisöe ja süsinikdioksiidi kvoodi kallinemine ning elektrikaablite remont, mis vähendas Põhja- ja Baltimaade turul elektri pakkumist. Elektri hind peaks lähikuudel läbilaskevõimsuste paranedes natuke rahunema, aga jääma siiski oluliselt kõrgemaks, kui aasta tagasi.

Üürihind kerkis aastaga üheksa protsenti. Nõudlus üürikorterite järele tasapisi kasvab. Üürikorterite pakkumisi oli nii Tallinnas kui Tartus umbes viiendiku võrra vähem kui aasta tagasi, samas oluliselt rohkem kui 2019. aastal samal ajal.

Mootorikütuste hind tõusis viiendiku võrra

Nafta hind ulatus juulis üle 70 USA dollari barreli kohta. Eurodes arvestatuna oli nafta hind ligi 70 protsenti kallim kui aasta tagasi. Mootorikütuste hind püsib lähikuudel kõrge, sest nõudlus kütuste järele on suur.

Erakordselt soe ilm ja palju üritusi soodustasid Eesti-sisest reisimist. Juunis peatus majutusettevõtetes oluliselt rohkem siseturiste kui eelmisel või üle-eelmisel aastal samal ajal. Liikumisandmed näitavad, et ka juulis liikus nii kaubanduskeskustes kui meelelahutusasutustes märgatavalt rohkem rahvast kui aasta varem. Tugev nõudlus tõi omakorda kaasa vaba aja ja meelelahutusega seotud kaupade ja teenuste hinnatõusu.

Kiire hinnatõus jätkub

Energiahinnad püsivad kõrged. Septembrist tõuseb märgatavalt gaasi maksumus, mis lisab hinnatõusule veel 0,3 protsendipunkti. Lisaks hakkab kiirenema toiduainete hinnatõus. Aasta kokkuvõttes peaksid hinnad tõusma umbes 3 protsendi võrra. Hinnatõus jääb siiski alla keskmise palga kasvule. Keskmine palk peaks Swedbanki hinnangul kerkima sel aastal 4 protsendi võrra.

Kasutatud autod lähevad aina kallimaks

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert lisas, et energiahinnad tõusid aastaga 22 protsenti, mis seletab ära ligikaudu kaks kolmandikku inflatsioonist. Sügisel tõuseb viitajaga veel ka imporditava maagaasi ja seeläbi ka soojusenergia hind. Viimaste nädalate jooksul on toornafta hinnatase mõnevõrra stabiliseerunud ja loodetavasti takistab see inflatsioonil endises tempos edasi kerkimast.

Tööstuskaupade aastane hinnatõus ulatus juulis 2,9 protsendini. Kiiresti kallinevad peamiselt ehitusmaterjalid, kodusisustus ja kasutatud autod. Eesti tööstusettevõtted üritavad otsa saanud laovarusid taastada ja seepärast on tööstusettevõtete tootmisvõimsuse rakendatus rekordikõrge (81 protsenti), kuid tootmise suurendamist pidurdab materjalipuudus. Samas olid riiete ja jalatsite hinnasoodustused juulikuiste allahindluste ajal tänavu suuremad kui eelmisel aastal.

Teenuste hinnakasvu toetas turismi elavnemine tänu viirusekriisi leevenemisele. Statistikaameti andmetel kallinesid puhkusereisid, lennupiletid ja majutusteenused juulis aastaga rohkem kui 20 protsenti. Üldine palgakasv ei ole ka enam nii aeglane kui möödunud aastal.

Lähikuude inflatsiooni hoiab ülal toorainete ja impordikaupade kallinemine maailmaturul, kuid Eesti Panga prognoosi kohasel kujuneb inflatsioon järgmisel aastal praegusest mõnevõrra aeglasemaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.