Uudis

Hiigelplaan: valitsus paneb majandusse 2 miljardit, teise samba maksed peatuvad

Rahandusminister Martin HelmeFoto: Raigo Pajula / Stenbocki maja / Flickr

Valitsuse esimene majanduspakett saab olema 2 miljardi euro suurune. Rahandusminister Martin Helme on juba alustanud lisaeelarve ettevalmistamist.

“See on meie meetmete paketi esimene osa. Tuleb järgi ka teine osa, mis on seotud lisaeelarvega. Seal me räägime edasi pikema plaaniga asjadest, milleks on nii investeeringute pakett kui ka maksude osa,” ütles rahandusminister Martin Helme valitsuse pressikonverentsil.

Minister on varem öelnud, et valitsus plaanib maksusoodustusi ja moratooriume. Lisaeelarve saab valmis hiljemalt 19. aprilliks, siis selguvad ilmselt ka detailid.

Praeguse paketi ühe muudatusena on valitsus otsustanud peatada ajutiselt teise samba sissemaksed sarnaselt 2009. aastaga.

Varasemalt on valitsuse liikmed viidanud, et teise samba maksete peatamine säästaks eelarvest umbes 400 miljonit eurot kulu.

Ettevõtted saavad pooleteise miljardi eest laene ja käendusi

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäevasel pressikonverentsil, et kõige suurem meede on laenukäendus ettevõtetele juba väljastatud pangalaenudele tagasimaksegraafikute leevendamiseks. See hakkab käima läbi Kredexi ning läheb maksma 1 miljardi.

Süsteem hakkab toimima nii, et kui pank leevendab olemasoleva SA KredEx poolt tagamata pangalaenu tagasimaksegraafikut, annab SA KredEx laenule oma käenduse.

Maksimaalne käendussumma on 5 miljonit eurot ettevõtte kohta, võimaluse korral taastatakse fikseeritud käendus või tõstetakse käendusmäära suuremaks kui 80% tagatavast kohustusest.

Läbi Kredexi annab riik ka ettevõtetele 500 miljonit käibelaenu ning 50 miljonit investeerimislaenu.

Käibelaenu annab Kredex koroonapuhangust tingitud likviidsusprobleemide ületamiseks, sealhulgas vajaduse korral pangalaenu maksete tasumiseks, maksimaalne laenusumma on 5 miljonit eurot ettevõtte koht ning intress on ligikaudu 4% aastas.

Investeerimislaenu annab Kredex, et ettevõtted saaksid ära kasutada nii koroonaviiruse levikust tulenevalt tekkinud kui ka teisi uusi ärivõimalusi. Laenu saab maksimaalselt 5 miljonit eurot ettevõtte kohta ning ka siin on intress 4% aastas.

Maaettevõtted saavad omakorda toetust läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) – käendust kokku 50 miljoni eest, käibelaenu 100 miljonit ning omakapitalisüste 50 miljoni eest.

Haiguslehed hüvitatakse esimesest päevast, ära jäänud üritusi kompenseeritakse

Kokku 250 miljonit eurot läheb maksma töötukassa tööturumeede – viis maksta ettevõtetele kriisiraha, et inimeste sissetulekud ei kaoks ning suurkoondamisi ette ei tuleks. Täpsemalt saab lugeda siit.

Veel on valitsus otsustanud märtsis, aprillis ja mais hüvitada kõik haiguslehed ka esimesest kolmanda päevani.

Toetust saavad ka FIEd, kellel jäetakse ära sotsiaalmaksu teise kvartali avansilised maksed.

Ratas kinnitas veel, et riik kompenseerib osaliselt ära jäänud kultuuri- ja spordisündmuste kulud. Meede puudutab märtsi ja aprilli ning selle maht on kuni 3 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.