Hiiglaslik raha: koroonatestimise peale läheb tuleva aasta lõpuni vähemalt sada miljonit

Sellise pulgaga võetakse ninast koroonaviiruse proov.Foto: KRISTJAN TEEDEMA/TARTU POSTIMEES/Scanpix

Riik otsib firmat, mis hakkaks üle kogu Eesti võtma koroonaproove ning neid ka testiks. Selle peale läheb ülisuur summa.

Järgmise aasta lõpuni kestva lepingu eeldatav maksumus on kokku 100 miljonit eurot. Parnerit otsib Riigi Tugiteenuste Keskus hankega. Samas on ka tööd vaja teha kõvasti.

Summat ei maksta firmale välja muidugi ühe korraga, vaid proovivõtukohtade ja brigaadide eest vastavalt riigi tellimusele – samuti testide analüüsimise eest.

Sobiv pakkuja peab korraldama koroonaviiruse testimise korraldamist üle Eesti. Teenus hõlmab näiteks saatekirjade vormistamist tellimislehe alusel testima saadetud patsientidele ja patsientidega proovivõtu aja ja koha kokkuleppimist.

Luua tuleb ka proovivõtu kohad, pakkuda mobiilset proovivõtubrigaadi, kui testi on vaja teha patsiendi kodus. Terviseameti tellimusel tuleb viia läbi laustestimist, vajadusel luua uusi proovikohti ja -brigaade.

Kõige lõpuks tuleb proovid ka transportida, ära testida ning patsientidele teada anda, mis tulemus on.

Mida me raha eest saame?

Hankedokumendid ei sea paika kindlaid kohti ega isegi asulaid, kus brigaadid või proovivõtukohad tegutsema peavad – küll on aga tingimus, et koht peab olema iseseisvalt proovi andma tulevale patsiendile kergesti ligipääsetav, vajadusel drive-in võimalusega.

Proovivõtukoha avatuna hoidmine sõltub vajadusest, kuid ühe võimekus peab olema 8 tundi päevas 7 päeva nädalas ning teenindades sealjuures koguvõimekusena 500 patsienti nädalas.

Mobiilse brigaadiga võetakse proove siis, kui patsiendil puudub võimalus kohale minna. Patsiendiga tuleb proovivõtuaja ja –koha kokkuleppimiseks võtta ühendust viivitamata pärast saatekirja laekumist.

Mobiilne proovivõtubrigaad peab koostama patsientide elukohtade alusel sõidumarsruudi, helistades igale järgmisele patsiendile ette ning teatades orienteeruva saabumise aja.

Konkreetse patsiendi juurde saabudes siseneb proovivõtja üldjuhul patsiendi eluruumidesse, tuvastab tema isiku, markeerib ära patsiendi nime ja isikukoodi ja võtab proovi. Ühe brigaadi testimisvõimekus peab olema minimaalselt 12 proovi päevas.

Kuidas proove praegu võetakse?

Eestis on koroona tuvastamise võimekus Terviseameti, Tartu Ülikooli kliinikumi, Synlabi, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Ida-Viru keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Pärnu haigla ja Kuressaare haigla laborites.

Eraettevõtetest on praegu kõige suurem testitegija Synlab. Nagu juba öeldud, on nende laborites testimise võimekus. Samuti käitavad nad mitut testimispunkti, näiteks telki Tallinnas Saku suurhalli juures ja Haapsalus, Rakvere polikliinikus ning busse Paides ja Viljandis.

Samas korraldavad testimist üle Eesti veel mitmed firmad, näiteks Tallinnas Lauluväljaku juures ja Mustamäel erakliinik Medicum, Tartus, Pärnus ja Võrus Qvalitas, samuti mitmed kohalikud haiglad.

Mobiilsed kodustestimise brigaadid tegutsevad praegu eratervishoiufirmade Alre, Eldred Medicali, Medicumi ja SYNLABi meditsiinipersonaliga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.