Hiina odavpakke ootab hinnatõus: juurde tuleb käibemaks, enda lisatasu kaalub ka Omniva

Aliexpress.Shutterstock

Alates 1. jaanuarist 2021 rakendub Euroopa Liidu ülene direktiiv, mis sätestab, et käibemaksu peab kolmandatest riikidest tellides maksma juba alates esimesest eurost. Seni on käibemaksu pidanud maksma ainult toodetelt alates 22 eurost.

Eestis mõjutab see ilmselt kõige inimesi, kes tihedalt Hiinast odavat kaupa tellivad tellivad, nt Aliexpressist. Direktiiv tähendaks seega alla 22-eurose kauba puhul 20% hinnatõusu, lisaks peab seda ka deklareerima.

Kuid käibemaksu juures asjad ei lõppe. Postimees kirjutas, et suure tõenäosusega kehtestab ka Omniva kolmandatest riikidest tellitud kaubale enda lisatasu, et katta kulusid seoses käibemaksudirektiivi tarvis tehtud IT-arenduste ja tolliprotseduuridega.

Vara veel rääkida

Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv sõnas aga Geeniusele, praegu on veel liiga vara rääkida, kas ja mis kujul mingisugune lisatasu rakendub. “Enne peame analüüsima, millised on lisanduvad kulud seoses kõigi kolmandate riikide saadetiste deklareerimise vajadusega ning mis võimalused on nende kulude katmiseks. Kindlasti teatame muudatustest tarbijaid juba varem ette, niipea kui see teada on,” sõnas ta.

Kaivi sõnul on fakt aga see, et 2021. aastast tuleb hakata deklareerima kõiki kolmandate riikide saadetisi ning see tähendab ettevõttele olulisi lisakulutusi.

“Hiinast saabuvad saadetised nõuavad suurt hulka käsitööd, mis on kulukas ja seoses maksumuudatusega suureneks see veelgi. Selleks, et saadetiselt maksu deklareerimine lõpptarbija jaoks võimalikult mugav, muretu ja sujuv oleks, on vaja teha erinevaid IT-arendusi,” selgitas ta.

“Hetkel töötame selle nimel, et välja selgitada, kuidas lahendada muudatus nii, et lõpptarbija teenusemugavuses ei kannataks. Kõik muud küsimused selguvad samuti selle käigus,” sõnas Kõiv.

Kuidas deklareerida?

Kuidas kolmandatest riikidest tellitud kauba deklareerimine välja näeb, pole veel selge ning detailidest ei soostu rääkima ka Maksu- ja Tolliamet.

MTA pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri sõnul alustas amet uute infosüsteemide väljatöötamisega 2019. aasta alguses ja eesmärk on pakkuda kliendile lihtsalt deklareerimislahendust ka edaspidi.

“Kuna kõik detailid ei ole veel paigas ja on mitmeid kohti, mis vajavad arutelu, siis on praegu vara rääkida, kuidas süsteem täpselt toimima hakkab. Kontseptsioon on selge ja anname endast parima, et pakkuda kõikidele oma klientidele (nii eraklientidele kui ka posti- ja kullerettevõtetele) kiireid ja mugavaid lahendusi,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.