Hinnad ei plaanigi kukkuda: tõus võib jätkuda veel kevadeni

Elektri üldteenuse hinnadFoto: Eesti Energia

Aasta varasemaga võrreldes on hinnad oktoobris tõusnud 7 protsenti. Sellist hinnakorvi kallinemist nähti viimati 13 aastat tagasi. Ökonomistide sõnul võib kasv aeglustuda alles 2022. kevadel.

“Oktoobrikuu järsu hinnakasvu põhjustasid peamiselt energiahindade järsk tõus ja tõrked kaupade tarneahelas,” kirjutas Eesti Panga ökonomist Sulev Pert tänases pressiteates.

Elekter siiski veidi odavnes, sest valitsus tegi otsuse tulla tarbijatele appi ja jagada võrgutasud pooleks. Maagaasi ja mootorikütuse hinnad aga tõusid hüppeliselt ning lähikuudel kandub see ka soojusenergia hindadesse. Seega pole hinnatõusu peatumist niipea oodata.

Enne kütteperioodi lõppu kergemalt hingata ei saa

Ent isegi riikliku abi toel on elekter praegu eelmise aastaga võrreldes 41 protsenti kallim. Keskkonnasõbraliku ning odavama elektri tootmisvõimsuse vähesus Soomes ja Balti riikides annab praegusel hetkel eriti teravalt tunda. Rahakotile mõeldes läheb kergemaks ehk siis, kui ilmad hakkavad soojemaks minema.

“Kallim energia tõstab hindu rohkem kui peaks. Kuigi energia osakaal erinevate kaupade ja teenuste tootmiskuludes on üldiselt tagasihoidlik, hinnatõus kiireneb, kuna nõudlus erinevate kaupade ja teenuste järele on majanduses tugev ja mitmetest kaupadest on poodides puudus. Tarbijate hinnakasvu ootused on oluliselt tõusnud,” rääkis Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. Kaupade tootmises tekitab probleeme nii varuosade kättesaadavus kui ka kaubavedu. Suunamuutust selles langustrendis pole veel märgata ning arvatakse, et taastumine võtab oodatust kauem aega.

Sissetulekud peavad sammu

“Keskmine palk ja pension on tänavu tõusnud vähemalt samapalju kui hinnad. Swedbanki klientide netopalk oli eelmise aastaga võrreldes 6,5 protsendi võrra suurem. Keskmine pension tõusis teises kvartalis 6,1 protsendi võrra,” kirjutas Elmik oma majandusanalüüsis.

Vaatamata silmanähtavalt kiirele hinnatõusule, pole pered oma rahandusliku olukorra pärast mures. Müügid kasvavad rekordiliselt ning ka kaardimaksete käive oli oktoobris üle poole võrra suurem kui eelmisel aastal samal ajal.

Siiski võivad viiruse levik, uued piirangud ja pensionisäästude kulutamise mõju vähenemine aeglustada tarbimise kasvu järgmistel kuudel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.