Hinnad langesid, aga eksperdi sõnul võitsid eelkõige rikkamad pered. Miks?

Toiduhinnad tõusid, tugeva hinnakasvu tegi läbi näiteks liha.

Tarbijahinnaindeks langes juulis aastatagusega võrreldes 0,9%, kusjuures enim odavnes kütus ning elekter. Analüütiku sõnul võitsid sellest eelkõige suurema sissetulekuga pered.

Diislikütus oli tänavu juulis 23,7% ja bensiin 7,7% odavam. Kodudesse jõudnud elekter oli mullusest 16,1% ja üür 8,9% odavam, teatas statistikaamet.

Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul on aga suuremate sissetulekutega pered võitnud transpordi, eelkõige mootorikütuste, odavnemisest.

“Samal ajal on vaesemad pered kaotanud suhteliselt rohkem toidu kallinemisest, kuna toidu osakaal nende eelarves on oluliselt suurem,” ütles Elmik ning märkis, et jõukate perede tarbimiskorv on odavnenud oluliselt rohkem kui kehvemal järjel majapidamiste oma.

Toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnad juulikuus aasta varasema tasemega võrreldes tõusid. Põhiosa sellest andis puuvilja 18% ning liha ja lihatoodete 6,3% hinnatõus.

Odavama kütuse tõi maailmaturg ja madalam aktsiis

Elmiku sõnul langes mootorikütuste hind madala nafta hinna ja diislikütuse aktsiisi vähendamise tõttu. 

“Üüri hind kukkus aastaga 9% üürikorterite pakkumise hüppelise kasvu tõttu. Lisaks üürile odavnesid kommunaalteenused. Korterite üüripakkumisi oli juunis nii Tallinnas kui Tartus kaks korda rohkem kui aasta varem,” ütles ta.

Elmik nentis, et samas korterite ostu-müügihinnad on püsinud üsna stabiilsed, seda hoolimata tehingute arvu märgatavast vähenemisest . Selle taga on osaliselt uued korterid, mille hind on keskmisest oluliselt kõrgem.

“Tallinnas oli esialgsetel andmetel korterite keskmine ruutmeetri müügihind juulis eelmise aasta juuliga samal tasemel, Tartus aga aastatagusest kõrgem,” rääkis Elmik.

Ta märkis, et suurematest kaubagruppidest kallines vaid toit, eelkõige puuviljad ja lihatooted. “Toit ja tervishoid on kaks valdkonda, mille hindu koroonakriis allapoole surunud ei ole,” ütles Elmik ning lisas, et tervishoiu vallas on kõige rohkem kallinenud hambaravi.

“Hindade langus leevendab majapidamiste olukorda. Tööpuudus on tõusnud 8 protsendini ja kerkib sügisel ilmselt veel. Palgakasv on pidurdunud. Samas on inimeste enda hinnang oma rahanduslikule olukorrale endiselt hea,” tõdes vanemökonomist.

Elmiku sõnul peaks aasta kokkuvõttes hinnatase jääma 2019. aasta taseme lähedale ning palgakasv peaks koos töötasu hüvitisega jääma sel aastal ikkagi plusspoolele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.