Hirmuäratav ja õpetlik lugu: Mida teha, kui vargad on pangakonto tühjaks teinud?

Vargad võivad raha kontolt riisuda.Foto: Scanpix

Elus tuleb paraku ikka ette ka ebameeldivusi, mõni neist on aga kõhedam kui teine. Geeniuse toimetuseni jõudis üks kehvemat sorti lugu, kus vanema proua LHV pangakontol kadus juuni teises pooles 892 eurot kolme maksega, millest kaks on tehtud USAs ja üks Kanadas.

Konto omanik oli aga Eestis ning avastas kogu loo siis, kui raha oli läinud. Pank eraisikute üksikuid juhtumeid kommenteerida ei saa, kuid võib anda üldisemat sorti nõu, kuidas selliseid olukordi vältida ning mida teha, kui raha kontolt ikkagi kadunud on.

Kui makseid on tehtud kliendi teadmata, siis see on panga kinnitusel võimalik ainult juhul, kui keegi kolmas on teada saanud tema turvaelementide (ID-kaardi, Mobiil-ID, SmartID või PIN kalkulaatori) koodid.

Kontrolli ja sea piire!

Seepärast on eriti oluline alati veenduda, kui telefon piiksub ja küsib PIN-koodi, et kuhu keskkonda parajasti sisse logitakse ning mitte mingil juhul ei tohiks ise oma identifitseerimisvahendeid teistele edasi anda.

Pettuste vastu aitavad ka mõistlikult seatud limiidid ning kõikvõimalike pangateavituste aktiveerimine (nt kontol toimus väljaminek, makse võib ebaõnnestuda, sest ei ole piisavalt limiiti jne).

See, kas ja kuidas õnnestub raha tagasi küsida, sõltub alati konkreetsest juhtumist. Raha tagasisaamise aeg on prognoosimatu ja võib ulatuda paarist päevast mõne kuuni. Sõltub juhtumist – kas pank kompenseerib kliendile raha kohe või on raha tagasisaamiseks vajalik saaja nõusolek.

Kui klient avastab, et tema kontolt on tundmatuid makseid, tuleks esimesel võimalusel sellest pangale teada anda. Ainult nii saab pank uurida, milles on probleem ja kuidas edasi käituda.

Kui aga tegemist on interneti teel tehtud kaardimaksete tehingutega, siis on tõenäoline, et lekkinud on kliendi kaardiandmed ja tõenäoliselt on siin süüdi mõni müügikoht, kust varem on midagi interneti teel ostetud.

Uuri alati e-poe tausta!

Et kaardipettuseid vältida, tuleb enne kaardiandmete sisestamist uurida kaupmehe tausta! Usaldusväärsemad on tuntud internetikaupmehed, kellel on korrektsed e-poed ja ka varasemate kasutajate tagasiside. Samuti on mõistlik pangakaardi limiidid hoida vastavalt tegelikele vajadustele ja piirata võiks kaardil õigused, mida tegelikult ei kasutata.

Lisaks tuleb jälgida konto väljavõtet ja kui kaardiomanik märkab kontol kahtlaseid tehinguid, siis peaks koheselt pangakaardi blokeerima ning ühendust võtma kaardi väljastanud pangaga. LHV pangakaarti saab blokeerida mobiilipangas, internetipangas või helistades panga klienditoele.

Juhul kui tegemist on pettustehingutega, siis üldiselt hüvitatakse allkirjastatud avalduse alusel tavaliselt ühe tööpäeva jooksul kontolt maha läinud summad!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.