Uudis

Hoiatav juhtum: kelmid petsid Lasnamäe naiselt välja 37 000 eurot

Petukõned vohavad edasi, nüüd on petturitel uut tüüpi skeemid.Foto: Scanpix

Investeerimispetturid pole kuskile kadunud, vaid tegutsevad aktiivselt. Sel nädalal sai Põhja prefektuur teate kahest seesugusest juhtumist, millest ühe puhul kaotati kelmidele väga suur summa.

Nimelt teatas 29. novembril 35-aastane Lasnamäe elanik, et temaga võeti ühendust telefoni teel ja pakuti võimalust internetis kauplemisplatvormil investeerida, edastas Põhja prefektuur sotsiaalmeedias.

Naine laadis oma arvutisse alla kaugligipääsu programmi AnyDesk ja andis kelmidele juurdepääsu oma arvutile. Ajavahemikul 25. juuni kuni 29. august kandis naine kelmidele üle 37 000 euro.

Lisaks teatati 3. detsembril politseile, et telefoni teel võeti ühendust 68-aastase Raasiku valla elanikuga ning pakuti investeerimisvõimalust. Naine laadis oma arvutisse programmi TeamViewer ja andis kelmidele ligipääsu oma arvutile ja pangakontole.

Naise nimele ja tema teadmata vormistati laen summas 4000 eurot. Kelmid kandsid naise kontolt kokku 4250 eurot maksekeskkonda.

Kuidas ennast kaitsta?

Esiteks tuleb meeles pidada, et kui keegi sulle helistab ning pakub võimalust lihtsa vaevaga suuri summasid teenida, tuleb olla väga ettevaatlik – on suur tõenäosus, et tegu on pettusega.

Kindlasti ei tohiks enda arvutisse kellegi üleskutsel ka laadida kaugligipääsu programme nagu Anydesk või Teamviewer ning tundmatule ligipääsu anda. Samuti ei tohiks kellelegi tausta kontrollimata ise raha kanda.

Juba välja petetud raha on kätte saada väga keeruline ning ka politseil on kurjategijaid raske tabada. Miks nii ja miks petukõnede tegijad nii aktiivselt tegutsevad, kes nad üldse on ning miks riik võimetu on, saab lugeda siit.

Geenius on lugejate abiga kokku pannud ka nimekirja numbritest, mille kaudu petturid Eesti inimesi tülitanud on ning mida vältida tasuks.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre soovitab petukõnede puhul silmas pidada järgmist:

  • Kui sulle saabub investeerimispakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu, siis suhtu sellesse ettevaatlikult. Reeglina on selline kõne muukeelne ning “investeerimisspetsialistid” ei räägi eesti keelt.
  • Ära lae tundmatu “maakleri” palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.
  • Ära edasta “maaklerile” andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.
  • Igasugune investeerimine ja laenu võtmine tähendab lepingu sõlmimist. Loe kindlasti läbi lepingu tingimused ja pööra tähelepanu võimalikele lisatasudele.
  • Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.
  • Kui saad sellise kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 6123000.
  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.
  • Hoiata palun sellest skeemist oma tuttavaid, sõpru ja pereliikmeid.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.