Hoiu-laenuühistud pole Eesti inimeste seas enam nii popid? Uusi liikmeid tuleb juurde aeglaselt

Kahtlustuse saanud hoiu-laenuühistu ei äraldanud usaldust.Foto: Scanpix

Eelmise aasta lõpust saati on hoiu-laenuühistutel õnnestunud uusi liikmeid juurde saada märksa madalamas tempos kui varem.

Septembri lõpus oli kõikidel hoiu-laenuühistutel üle Eesti kokku pisut üle 15 400 liikme. Seda on kokku 820 inimese võrra rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Kasv on aga märksa aeglasem kui varem. “Alates 2019. aasta neljandast kvartalist on hoiu-laenühistute liikmeid tulnud juurde järjest vähem,” nendib Eesti Pank, mis ühistute kohta statistikat kogub.

Näiteks 2019. aasta esimese kolme kuu jooksul lisandus ühistutesse 583 uut inimest, tänavu esimese kvartali jooksul aga vaid 218. Koroona esimese laine tippajal, aprillist juuni lõpuni liikmete arv koguni kahanes, ehkki minimaalselt: ühistutel oli viis liiget vähem kui kvartal varem.

Koroonaviirus mängib siin ilmselt suurt rolli, inimestel on tulnud sääste kasutusele võtta või on ka vähem huvi enda raha seesugustesse ettevõtmistesse paigutada.

Viimasel ajal on üha rohkem ka meedias kirjutatud hoiu-laenuühistute varjukülgedest. Oleme ka Geeniuses nentinud, et otsus neisse raha panna tuleb põhjalikult läbi mõelda; ühistus hoiustamine pole kaugeltki sama asi kui pangas.

Juba õige pea läheb pilt hoiu-laenuühistutele veelgi karmimaks. Nimelt plaanib riik suuri seadusemuudatusi, mis turul korra majja löövad, suurtele ühistutele hakkavad kehtima sisuliselt samad reeglid kui pankadele.

Mis hoiu-laenühistutest tulevikus riigi plaani järgi saada võib, loe siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.