Hoiu-laenuühistute ekspert ERIAL-i süüdistusest: ei üllata. Nende pakutud kõrge intress ei äratanud usaldust

Kahtlustuse saanud hoiu-laenuühistu ei äraldanud usaldust.Foto: Scanpix

Täna said kolm Eesti inimestele kõrgete intressidega hoiuseid pakkunud ühistuga ERIAL seotud inimest kahtlustuse investeerimiskelmuses ja omastamises. Ühistu maine polnud hea ka teiste konkurentide seas.

“Ausalt öeldes… Ega väga ei üllata,” nendib Geeniusele Eesti hoiu-laenuühistute liidu juht Andrus Ristkok, kui kuuleb ajakirjanikult ERIAL-i juhtumi kohta.

ERIAL pole kunagi olnud liidu liige. Samuti pole nad liitunud hoiu-laenuühistute omavahelise hoiuste tagamise skeemiga. “Me poleks neid sinna võtnudki selliste tingimustega, nagu neil on,” nendib Ristkok.

ERIAL on hoolitajaid läbi aegade meelitanud väga kõrgete intressidega – kuni umbes 12%. Tavalistes nii-öelda klassikalistes hoiu-laenuühistutes on pakkumine enamasti viie-kuue protsendi kandis.

“See pakkumine ei ärata usaldust. Oleme hoiu-laenühistutes pea 30-aastase kogemusega ja meil pole kunagi olnud võimalik sellist intressi pakkuda,” räägib Ristkok, kes ise tüürib ka Maaelu Edendamise Hoiu-laenuühistut.

Praegu on rahandusministeeriumis töös ka plaan, mis kõik hoiu-laenuühistuid puudutavaid reeglid ümber teeks; ühistutele hakkaksid muuhulgas kehtima pea sama karmid reeglid kui pankadele.

Ristkok ütleb, et nemad tegelikult sellisel kujul plaaniga päris rahul ei ole ning on ka ministeeriumiga ühendust võtnud. Ulatuslik ja karm plaan tuli hoiu-laenuühistute liidu jaoks väga järsku ja üllatuslikult.

Küll aga nendib ta, et ilmselt on üheks põhjuseks just need, keda liidu sees nimetatakse “libaühistuteks” – uued tulijad turule, kes pakuvad väga ahvatlevaid tingimusi. Oma jälje on muidugi jätnud ka rahapesuskandaal ning Euroopa Liidu nõuded.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.