II samba sissemakseid otsustas suurendada pea 38 000 inimest

II samba sissemakseid soovis suurendada pea 38 000 inimestFoto: Depositphotos

Esimese poolaastaga esitas pea 38 000 inimest taotluse suurendada järgmisest aastast oma igakuiseid II pensionisamba sissemakseid. Üle poolte kõigist avalduse esitanutest olid esimeses poolaastas Swedbanki kliendid, kellest suurem osa valis maksimaalse ehk 6-protsendilise maksemäära brutokuupalgast.

„Alates selle aasta algusest on Eesti inimestel võimalik esitada avaldusi oma teise pensionisamba maksete suurendamiseks praeguselt 2% tasemelt 4% või 6% peale, kaotamata seejuures riigipoolset 4 protsenti palgalt makstava sotsiaalmaksu arvelt. Esimese poolaastaga on pea 38 000 inimest esitanud taotluse makseid suurendada. See näitab, et Eesti inimesed tunnevad vajadust suurema rahalise kindlustunde järgi, kui seda pakub senine 2 + 4 süsteem, kus inimesed on saanud panustada oma brutopalgast vaid 2 protsenti,” selgitas Swedbanki pensioni valdkonnajuht Kaire Peik.

Sissemaksete suurendamine on imelihtne

Sissemakse suurendamiseks piisab vaid paarist minutist netipangas. Avaldused, mis esitatakse enne novembri lõppu, hakkavad kehtima järgmise aasta jaanuarist. Sissemakse suurust on võimalik soovi korral muuta korra aastas.

„Kui aasta alguses oli kõige populaarsem valik 6%, siis viimastel kuudel on kasvama hakanud nende isikute hulk, kes valivad uueks maksemääraks 4%. Aega esitada avaldust II samba igakuiste maksete suurendamiseks alates 1. jaanuarist 2025 on kuni novembri lõpuni. Prognoosime, et aasta lõpus tuleb ka kõige suurem arv taotlusi, maksemäära suurendamise osas,“ lisas Peik.

„Pensionimaksete suurendamise kolm peamist argumenti on: väike kulu praegu, suur võit tulevikus. Pensionifondi sissemaksed on palgast üsna märkamatu osa, aga aastate jooksul järjepidevalt kogudes saab lõpuks kokku palju suurem summa. Teiseks maksuvõit. II samba sissemakse on tulumaksuvaba, kuna see tehakse brutopalgast. Nii jõuab kogu summa kohe pensionifondi ja liitintress saab tööle hakata. Ja kolmandaks suuremad maksed tähendavad suuremat pensioni,“ põhjendas maksete suurendamise vajalikkust Peik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.