Uudis

II sambast lahkujad võivad saada oodatust vähem raha

Massiline II sambast lahkumine näitab, kui nigel on Eesti inimeste arusaam rahaasjadest, leiab ettevõtja. Foto: Shutterstock

Aasta algusest on ligi 102 000 pensionikogujat esitanud avalduse II sambast lahkumiseks. SEB Panga viimased uuringud näitavad kogujate head teadlikkust 20 protsendilise maksukohustuse osas. Siiski on jäänud paljudele ebaselgeks, et selle aasta esimeses kvartalis esitatud väljamakseavalduse põhjal kantakse vastavalt seadusele II samba raha kliendi arvelduskontole alles käesoleva aasta septembris. Ka ei pea raha väljavõtmisega kiirustama, sest avaldust saab esitada ka edaspidi. 

Pensioniosakute väärtus selgub viie kuu pärast

Oluline lisanüanss, millega tuleb II sambast väljumisel arvestada, on müüdavate osakute hind ja selle kujunemine. Pensionifondide osakute väärtus muutub sõltuvalt finantsturu olukorrast. Vähemalt viiekuuline „ooteaeg“ lahkumisavalduse esitamise ning väljamakse tegemise vahel tähendab, et pensioniosakute lõplik väärtus selgub esimestel väljujatel alles septembri alguseks.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

„Investeerimisel ei saa lähtuda mineviku tootlusest ning tulemused erinevad ka fondide lõikes. Eesti kogumispensionifondide indeks tõusis eelmisel aastal 31. märtsist 1. septembrini ligi kümme protsenti, kuid teatavasti taastusid väärtpaberiturud võimsalt peale märtsikuu koroonašokki. Kahel eelneval aastal jäi indeksi tõus samal perioodil ühe-kahe protsendi juurde ning 2017. aastal jäi indeks samas ajavahemikus napilt plussi, olles enne seda miinuses käinud,“ rääkis SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev. 

Väärtpaberiturul tulevikus juhtuvat on keeruline prognoosida ning seadus ei luba fondivalitsejatel anda lubadusi tulevase tootluse kohta. Positiivse võimalusena tähendaks aktsiate ja teiste varade väärtuse kasv, et II sambast saab rohkem raha kätte kui väljumise avalduse esitamise hetkel.

Kuna pensionisüsteemist lahkumine on kaalukas otsus, antakse kõigile võimalus oma väljumisavaldus ka tühistada. Esimese perioodi lahkujatel on aega tühistamiseks kuni juuli lõpuni. Väärtpaberiturgude ja fondiosaku hinna ebasoodsate arengute korral on seega võimalus oma väljumisotsus tühistada ja soovi korral teha uus väljumisotsus järgmises perioodis.

Kokkuvõttes tuleb II sambast laekuva summa suurust oodata vähemalt viis kuud, mil ükskord vastavalt seadusele osakud müüakse ning täpne summa kontole jõuab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.