Uudis

Ilus usk vs reaalsed hinnad: mille taga eestlaste särtsuautode entusiasm toppab?

Hübriid-Honda. Eestlaste sõnades peituv entusiasm hübriidide ja elektriautode vastu jõuab tegudeni aegamisi.Foto: Marko Saarm / Sakala / Scanpix

Kolmandik eestlasi arvab väidetavalt, et nad on kohe-kohe ostmas endale hübriidi või elektriautot. Tegelikkus näitab, et see siiski väga tõenäoline ei ole ja põhjus on väga lihtne: hinnavahe.

“Lausa 25% küsitletutest arvab, et ostab oma järgmiseks autoks hübriidmootoriga sõiduki ja 8% näeb ennast tulevikus elektriauto omanikuna,“ ütles panga poolt tellitud uuringut kommenteerides Swedbank Liisingu juhatuse liige Heli Silluta.

Milline on reaalsus?

Aprillis müüdi Eestis 2534 uut sõiduautot. Neist hübriide oli 248 ja elektriautosid kolm. Usu ja reaalsuse vahe on hübriidide puhul kahe ja poole kordne ja elektriautode puhul liiga suur, et isegi arvutama hakata.

Soovid on ilusad, aga 69% küsitlusele vastanuist tunnistab ise, et probleemiks on sääraste autode liiga kõrge hind. Kui hübriidi eelistamiseks tuleks loobuda linnamaasturist väiksema auto kasuks, siis see ilmselt ei tundu paljude eestlaste jaoks hea ettepanek.

Hübriidi hinnavahe on märgatav

Aprillis oli eestlaste ostetuim auto Toyota RAV4, neid müüdi 174. Selle odavaima bensiinimootoriga versiooni saab kätte 23 800 euroga. Kui tahta tingimata hübriidi, tuleb välja käia vähemalt 29 900 eurot. Vahe on 6100 eurot, tubli neljandik.

Elektriline väikeauto Nissan Leaf aga maksab 36 790 eurot. Samas suurusjärgus Toyota Corolla luukpära bensiinimootorioga baasversiooni saab kätte enam kui poole odavamalt, 16 390 euroga.

Isegi kui võtta Corolla hübriidmootoriga ja parima varustustasemega “Luxury Plus,” jääb 32 190 eurose hinnaga ikka Leafiga võrreldes 4600 eurot surfivarustuse jaoks üle.

Ja kui veel natuke püksirihma pingutades Leafi ostuks kogutud rahale paar tuhat eurot juurde laduda, on länkkar käes. Vähemalt täiselektrilistel autodel läheb sellises konkurentsis kanda kinnitamiseks veel kõvasti aega.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.