IMF soovitab teise samba kohustuslikuks jätta, reform ohustaks majandust ja sääste

Pensionär Ateenas. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix/REUTERS/Yannis Behrakis

Eestis on oktoobri lõpust külas olnud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsioon, mis uuris Eesti majanduse olukorda. Seisukoht võeti ka plaanitava pensionireformi osas.

IMF on veendunud, et pensionisüsteemi muudatustega tuleks edasi liikuda ettevaatlikumalt ning teine sammas võiks siiski kohustuslik olla.

Valuutafondi eksperdid nõustusid, et Eesti teise samba tootlus on üldiselt olnud tagasihoidlik ja investeerimisvõimalused küllaltki paindumatud. Pensionisüsteem on vaja üle vaadata ka nende arvates.

Oht majandusele

Samas märkis IMF, et säästmisharjumused on Eesti salles arenemas ning teise samba säästude täiendav roll on seetõttu äärmiselt oluline.

“Samuti tuleks selliste muudatuste puhul olla ettevaatlik makromajanduse
stabiilsust ohustava mõju suhtes, mis võib kaasneda tarbimise järsu kasvuga, kui II samba
säästud välja võetakse,” seisab delegatsiooni raportis.

Rahvusvahelisi kogemusi arvesse võttes soovitab IMF ettevaatlikumat lähenemist, mis hõlmaks esiteks kõnealuste muudatuste pikaajalise mõju analüüsi, teiseks aktiivset ja laialdast arutelu, kuhu on kaasatud kõik huvirühmad ning kolmandaks protsessi iga etapi
jaoks vajalike vahe-eesmärkide püstitamist.

“Eesti Panga ja IMF-i hinnangud on sarnased. Esimene ja teine sammas täiendavad üksteist ja on eriti olulised vananeva rahvastikuga riigis. Praegu on mängus 700 000 inimese säästud. Kui lahkujaid on palju, siis teise sambasse jääjate pensionivara tõenäoliselt väheneb,” ütles Eesti Panga president Madis Müller IMF-i hinnangu kohta omalt poolt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.