Inforegistri tihti halvustava maiguga persoonilood pole andmekaitsega kooskõlas, leiab inspektsioon

Inforegistrist võib leida andmeid ja genereeritud "persoonilugusid" kõiksuguste firmade kohta, tuleb ainult otsida.kuvatõmmis

Andmekaitse inspektsiooni (AKI) õiguslik analüüs leidis, et Inforegister, mis on tutntud automaatselt genereeritud persoonilugudest, ei pruugi tegutseda andmetöötluse reeglitega kooskõlas.

Inspektsioon on seesuguste äriinfo portaalide tegevust analüüsinud juba pikalt ning sai hiljuti valmis analüüsi, milles leidis nende äris probleeme, mis tuleb korda teha. Kriitika oli valdavalt üldine ning käis suure hulga selliste portaalide kohta.

Inforegister ning nende rakendus ScoreStorybook, genereerivad aga ainsana automaatselt inimeste ning nende ettevõtte kohta persoonilugusid, mis tihti reaalsusega kooskõlas pole – näiteks võib äsja asutatud ettevõtte omanik leida, et ta äri on Scorebooki hinnangul hääbunud.

Mõnikord tekitab küsimusi ka tekstides kasutatav stiil. Näiteks ühe teise ettevõtte omaniku kohta võib Score Storybookist leida lause: “Tema äris alustamine jääb aastasse 2010 ehk aega, kui majandus suitses ja kõrbenud ärimeeste naha päästmiseks sündisid esimesed tankistid.”

Inspektsioon leidis, et persoonilood, mille sisu on vigane kas faktide või üldistuste kaudu valesse konteksti paigutamise poolest, ei saa olla andmekaitsega kooskõlas, sest siin rikutakse andmetöötluse eesmärgipärasuse, minimaalsuse ja asjakohasuse põhimõtteid, teatati ajakirjanikele.

AKI on nõus, et ühiskond vajab ausa ja läbipaistva majanduskeskkonna tagamiseks mehhanisme, aga kui selleks töödeldakse inimeste isikuandmeid, tuleb seda teha inimeste õigusi kaitstes.

Miks meedia tohib ja nemad ei tohi?

Kui meediaväljaanne saab avaldada persoonilugusid ajakirjandusele seadusega loodud erandi alusel ja üksnes nii palju, kuivõrd artikli sisu kannab ajakirjanduslikku eesmärki, siis infoportaalile ei saa olla lubatud rohkem, märkis AKI.

nforegister saaks võtta persoonilugude avaldamise õiguse üksnes siis, kui ta järgib ajakirjandusele loodud seadusesätet ning eetikakoodeksit. Inspektsioon ei näe, et automaatselt genereeritud kontrollimata faktidel loodud lood võiks olla kooskõlas nii seaduse sätte kui ajakirjanduse eetikakoodeksiga.

“Isegi kui mõne üksiku persooniloo puhul infoportaal suudaks ära tõendada, et sellel on ajakirjanduslik eesmärk, siis 99 protsendil juhtudel see nii poleks – arvestades veel sellega, et standardne käsitlusstiil annab sedavõrd palju hinnanguid,” nentis inspektsioon.

Inspektsioon ootab siiski ära Inforegistri põhjendused ja mõjuanalüüsi ning otsuse, mis ulatuses tuleb portaalitegevus ümber korraldada, saab teha alles peale materjali läbi töötamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.