Inspektsioon leidis majandusinfot jagavate infoportaalide äris probleeme, mis tuleb korda teha

Üks Eesti tuntumaid infoportaale on Inforegister.Foto: kuvatõmmis

Andmekaitse inspektsioon (AKI) on sügisest alates uurinud, kas Eesti majandustegevuse andmeid avaldavate infoportaalide tegevus vastab andmekaitsereeglitele ning on põhimõtetega kooskõlas.

Nüüd on uurimine läbi ning AKI jõudis järeldusele, et infoportaalide tegevus on kindlasti vajalik, kuid inimeste andmete kogumine ja avalikustamise viis peab olema korrektne ning andmetöötluse protsess läbipaistev.

Inspektsiooni hinnangul vajab infoportaalide andmetöötlus andmekaitsereeglite ja põhimõtetega kooskõlla viimist.

Milles probleem?

“Inspektsioon on saanud aastate jooksul sadu murelikke pöördumisi inimestelt, kes on leidnud internetiotsingutulemustest rea linke ettevõtetele, mille kaudu on avalikustatud nende ettevõtlusalaseid, kuid ka muid andmeid,” rääkis pressiteate vahendusel AKI järelevalvedirektor Maris Juha.

Kuigi sellised infoportaalid avalikustavad äriregistrist võetud andmeid selle kohta, millistes ettevõtetes või ühingutes inimene kunagi on osalenud, tehakse seda sageli koos lisaandmetega, mida inimese kohta on õnnestunud hankida – nt ametlikud teadaanded, kohtuotsused, ajaleheartiklid, kinnisvara, võlad, reiting, erakondlik kuuluvus ning isegi CV.

Sageli on ka kõik erinevatest allikatest kogutud andmed otsingumootoritele avatud ning see häirib paljusid inimesi, ega ole ka inspektsiooni hinnangul põhjendatud. 

Ka Geenius on infoportaalide ärist ning selle murekohtadest kirjutanud –  tõime lisaks omaniku sünniaja esitamisele esile, et üks nii-öelda kurikuulsamaid on Inforegister ning nende rakendus ScoreStorybook, mis genereerib automaatselt inimeste ning nende ettevõtte kohta “persoonilugusid”, mis tihti reaalsusega kooskõlas pole.

Näiteks võib äsja asutatud ettevõtte omanik leida, et ta äri on Scorebooki hinnangul hääbunud. Teine ettevõtja võib aga leida, et “tema äris alustamine jääb aastasse 2010 ehk aega, kui majandus suitses ja kõrbenud ärimeeste naha päästmiseks sündisid esimesed tankistid”, isegi kui äri on aus ning tankistidega mingit pistmist pole.

Infoportaalidel oluline roll, aga seda saab paremini täita

AKI järelevalvedirektor nentis, et kindlasti on oluline võimalus kontrollida ettevõtte usaldusväärsust ning ettevõtlusega seotud info kättesaadavusega edendada tsiviilkäibe õiguskindlust.

Arvestades, et kui infoportaalide ülesanneteks on tagada ühiskonnale nii juriidilise isiku esindusõiguse ja usaldusväärsuse kui ka lisaks füüsilise isiku krediidivõimekuse kontroll, siis just lähtuvalt nendest ülesannetest tulebki teha andmetöötlustoiminguid ning seejuures järgides eesmärgipärasuse ja minimaalsuse põhimõtteid, märkis AKI.

Samas rõhutas AKI, et andmetöötlejatel tuleb tähelepanu pöörata muuhulgas ka sellele, et oluline on tagada ka andmesubjekti õigused, milleks on saada teada andmete töötlemisest, tutvuda andmetega, esitada oma konkreetsest olukorrast tulenev vastuväide andmetöötlusele. 

Inspektsioon on koostanud ja saatnud seiresse võetud infoportaalidele tutvumiseks õigusliku hinnangu nende tegevuse osas. Infoportaalidele anti tähtajaks 10. juuli, mille vältel ootab inspektsioon vastust tegevuse ümberkorraldamise kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.