Uudis

Inspektsioon võtab Swedi rahapesureeglid terava luubi alla ja alustab väärteomenetlust

SwedbankFoto: Scanpix

Finantsinspektsioon algatas eile väärteomenetluse Swedbanki suhtes, kuna leidis selle aasta esimeses pooles toimunud finantsjärelevalve käigus väärteo tunnuseid.

Finantsjärelevalvemenetlus algatati rahapesu tõkestamise reeglite järgimise kontrollimiseks.

Eraldi seisvas väärteomenetluses selgitatakse välja, kas on sooritatud rahapesu tõkestamise reeglite rikkumist kirjeldavale väärteokoosseisule vastav õigusvastane tegu, kas isik on selle toimepanemises süüdi, kas esinevad väärteomenetluse lõpetamise asjaolud ja muud olulised küsimused.

Kahe uurimise erinevus seisneb selles, et väärteomenetlus on suunatud karistamisele, finantsjärelevalvemenetluse eesmärk on aga isiku käitumise suunamisega hoida finantsstabiilsust ja turu läbipaistvust. Ka finantsjärelevalvemenetlus jätkub edasi.

Menetluse tulemustest plaanib riik teada anda kõige varem järgmise aasta alguses. Oluline on rõhutada, et kriminaalmenetlust finantsinspektsioon läbi ei vii ega ole selleks pädev uurimisasutus.

Uurimine käib ka Lätis ja Leedus ning emafirmas

Finantsinspektsioon teeb antud finantsjärelevalve asjas koostööd Rootsi ja Balti riikide asutustega. See tähendab, et finantsjärelevalveasutused koordineerivad oma tegevust ning jagavad omavahel teavet ning hinnanguid.

Rootsi finantsinspektsioon andis täna samuti teada omapoolsest uurimisest ning kinnitas, et uurib Swedbankis kasutusel olnud meetmeid rahapesuga võitlemiseks Baltikumis, tehes koostööd Eesti, Läti ja Leedu järelelvalveasutustega.

Eesti finantsinpektsiooni uurimine käib seejuures paralleelselt rootslaste uurimisega Rootsi emaettevõtte suhtes, ent omavahel tehakse koostööd.

Rootsi finantsinspektsioon lisas veel, et sarnaste küsimuste lahendamiseks on käimas uurimine ka SEB suhtes.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.