Uudis

Investor Hans H. Pank: algajate kauplejate foorumid on kui meteoroloogide suvepäevad

Selleks, et tuhandete aktsiate seast õige valik teha, tuleb vahepeal aeg maha võtta.Foto: AP Photo/Richard Drew / SCANPIX

Hans H. Pank pole varem kunagi aktsiatega mänginud ega nende pealt teeninud. Ta kirjeldab oma blogis, kuidas ta iga päevaga investeerimise osas sutike targemaks saab. Tegemist ei ole investeerimissoovitusi jagava blogiga ja kui sa teed nagu tema, siis jääd ilmselt oma rahast ilma.

Ainuüksi Nasdaqi börsil on suurusjärgus 4000 aktsiat, millega kaubelda. USA-s kokku 10 000 kanti ja maailmas kokku vast umbes 50 000. Kuidas jõuda nende õigeteni?

Üks võimalus on otsida vihjeid analüütikute arvamusavaldustest.

Enne kui seda teed lähen, peaks keegi mulle küll selgitama, et mis point on hullult edukatel analüütikutel oma raudpolt kindlat infot tasuta mööda ilma laiali jagada?

Koppelil oma panka ju ei ole

Mina ei usu hästi, et kuskil pangakontorites igavleb punt ema Nostradamus-Teresasid, kes oma laialt käes olevat vaba aega pärlite sigade ette külvamisega sisustavad.

Ma võtan küll tõsiselt Peeter Koppeli hinnanguid uute autode ostusoovituste või Windsor-tüüpi lipsusõlme sidumise osas, aga kui ta saaks finatsturgudest nii palju aru kui arvatakse, siis ta töötaks omanimelises pangas.

Aga asi võib olla ka puhtalt minus, sest ega ma ei julge ka eriti osta hambapastat, mida hambaarstid televiisoris soovitavad, kuna nad ju tasuvad mu hambavaluga oma Volvode liisinguid.

Kollektiivne tarkus pulbitseb foorumites

Võimalus on ka otsida vihjeid aktsiakauplejate foorumites ja kommentaariumites. selle põhjal mingeid otsuseid teha. Näiteks Yahoo Finance kommentaarium on selline koht, kuhu on asjaarmastajad kokku tulnud.

Põhimõtteliselt on seal nagu aastaringselt kestev järgmise päeva ilma ennustamise võistlus meteoroloogide suvepäevadel – kõik karjuvad täiesti rändom numbreid ja pärast uhkustavad, kui kogemata pihta said. Samas positiivse küljena annab see koht võimaluse leida oma otsustele kinnitust, olgu need siis millised iganes, sest mõni loll tegi ikka samamoodi nagu sina.

Vaatan hoopis tulemusi

Lühidalt öeldes, olles aru saanud, et kedagi uskuda ei maksa, valin ma oma kauba ettevõtete kvartaalsete tulemuste avaldamise kalendrist (https://finance.yahoo.com/calendar/earnings). Iga päev avaldab ports ettevõtteid oma tulemused ja nende hulgast oma valik teha palju lihtsam kui 50 000 hulgast.

Lisaks on päris suur tõenäosus, et peale avaldamist aktsia hind hüppab kuskil suunas olenevalt siis tulemuste sisust ja kui päev enne avaldamist oma ost sooritada, siis saab oma tegevuse tagajärje teada juba järgmisel kauplemispäeval ja siirduda uutele jahimaadele.

Millised konkreetsed aktsiad valida, et nad ikka õiges suunas hüppaks, on juba keerulisem protsess, mis sisaldab fundamentaalandmete analüüsi, täringu veeretamist, aastaaruannete lugemist ja musta kuke vere tilgutamist kolme tee ristil.

Tulen mõne konkreetse tehingu juurde tagasi juba lähipostitustes.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.