Investor Hans H Pank: Õppige või ärge õppige sellest, aga nii lihtsalt kaotasingi börsil 15 000 eurot

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Illustratiivne pilt, milline võis välja näha Hans H. Panki nägu pärast seda, kui see farmaatsiaaktsia jälle langes.Foto: AFP/Scanpix

Hans H. Pank pole varem kunagi aktsiatega mänginud ega nende pealt teeninud. Ta kirjeldab oma blogis, kuidas ta iga päevaga investeerimise osas sutike targemaks saab. Tegemist ei ole investeerimissoovitusi jagava blogiga ja kui sa teed nagu tema, siis jääd ilmselt oma rahast ilma.

Lubasin eelmisel korral rääkida loo kuidas ma sõnatuks jäin, kui vene keelt poleks osanud. Võib-olla tuleb pikem hala, sest kogu investorikarjäär hakkas otsa saama.

Kui igav hakkab, siis skrolli allapoole. Sarjan seal üht startup-investorit ebaõiglaselt ja mõõdutundetult.

Kuidas ma finantsilise enesetapu sooritasin

Nimelt sattusin lotošopingu raames omandama ühe ravimitootja aktsiaid. Algus oli kaunis. Juba samal päeval sai see ettevõte USA ravimiameti loa turustada uut innovaatilist vähiravimit. See võiks mõjuda hinnale Viagrana arvate?

Ma arvasin ka, aga paraku hind hoopis kukkus 20%. Miks ta seda tegi? Ma ei tea. Ilmselt oli turg hinna juba positiivse otsuse ootuses valmis küpsetanud või suured poisid manipuleerisid või pagan seda teab.

Aga tühja sellest, mõtlesin peale mõne venekeelse roppuse lendu laskmist ja otsustasin, et kahekordistan oma positsiooni selles ettevõttes, et keskmist ostuhinda allapoole saada ja olin veendunud, et ju ta tagasi õiglase hinnani tõuseb.

Kohe varsti tuligi uus hea uudis – jutuks olnud ravim sai ka Hiina valitsuselt aktsepti. Siin saab küll hind ainult üles hüpata jõudsin vaid hetkeks rõõmustada, kui mu kallis väärpaber potsatas järjekordse 20% allapoole. Ei mingit loogikat!

Ammendasin kahe kolmandiku ulatuses oma võrdlemisi laia venekeelsete roppuste sõnavara ja kahekordistasin veelkord aktsiate kogust, kuna olin endiselt veendunud, et asi on seda väärt.

Olles siis ignoreerinud kõiki ohutusabinõusid istusin portsu otsas. 70% kogu mu kapitalist oli ühe aktsia all, mis oli mulle juba genereerinud olulise jooksva miinuse ja mis ei sobinud panga jaoks oma ajaloo tõttu ka laenu tagatiseks.

Ehk siis kauplemisega ma enam tegeleda ei saanud. Istusingi kuu aega selle olukorra otsas ilma et midagi teha oleks saanud. Arvasin, et ainus, mis mind päästa saab, on positiivsed kvartalitulemused.

Tulidki tulemused. Tulid väga positiivsed tulemused. Aktsia hind kukkus selle peale veel 10%. Miks? Ei tea. Aga see kukkumine viis mu portfelli vääruse sedavõrd madalale, et pank sundrealiseeris mul kõik ülejäänud aktsiad ja portsu seda kahjumis olevat ka. Selline katastroof ühesõnaga, et venekeelsed roppused hakkasid juba korduma.

Sain aru, et siin on mul variant kas lüüa käega investeerimiselule või alustada otsast peale. Otsustasin teise variandi kasuks. Realiseerisin selle positsiooni võttes vastu kokku umbes 15 000 eurot kahjumit.

Õnneks olin eelneval perioodil suutnud algkapitali piisavalt kasvatada ja pappi oli veel regulaatori poolt nõutud 25 000 euro jagu alles ja sain kauplemisega ilma vahendeid lisamata jätkata.

Tänaseks, umbes kuu aega pärast seda krahhi olen enamuse kaotatud rahast tagasi kaubelnud, see õnnetu farmaatsiaaktsia on ikka samas hinnakategoorias, kuhu ma ta jätsin. Keda huvitab võib minna vaatama VSTM aktsia graafikuid.

Hajutamine teeb meistriks

Ehk siis nagu näha on aktsiaturud põnevad ja tootlikud, aga tala võib ka saada korralikult kui olla loll ja ignoreerida ohutusabinõusid. Ühe tähtsaima neist, hajutamise, toongi täna välja. Olgu su munad suured või väikesed, eluliselt tähtis on mitte hoida neid ühes korvis!

Mina olen ilmselt keskmisest oluliselt riskialtim kaupleja, kuna tahan ratsa rikkaks saada ja seega ilmselt konservatiivsemad tüübid hajutavad rohkem, aga minu jaoks väga riskivaba jaotus on umbes selline:

  1. Ühte väärtpaberit ei ole suurt üle 10% väärtuses kogukapitalist (no kui on ikka väga lahe asi, siis on ka vahest rohkem).
  2. Aktsiaid peaks olema vähemalt kolmest erinevast segmendist. Näiteks tehnoloogia, jaekaubandus ja farmatseutika.
  3. Kaotust ei võta ma ühe aktsia pealt rohkem vastu kui 3-5% väärtusest, vaid müün selle piiri saabudes, kui just mingit väga mõjuvat põhjust pole (tuleb tõdeda, et ma olen päris loov nende põhjuste väljamõtlemisel muidugi).

Lihtsalt illustreerimiseks, et käituda ei tule ei minu sõnade ega ka tegude järgi, näitan oma tööposti ka. Hetkel näeb mu portfell välja selline:

Kus on üksarvikute pesa?

Lugesin artiklit, kus endine jalgpallur Madis Müür kiidab nii, et kael kange idufirmadesse investeerimist.

Ei no tore muidugi ja tõesti võrreldes Balti aktsiaturuga ka äkki tootlik, aga jama on selles, et selle teenitud raha kätte saamise võimalused on pea sama keerulised kui Onecoini eest BMW-d osta. Likviidsust pole lihtsalt. Kui ka on kellelgi soov su iduka tugrikud ära osta, siis ta ei leia sind lihtsalt üles.

Ega ostusooviga ka kergem pole. Mina ei tea näiteks, kuhu ukse taha ma minema pean ja milline peab olema see koputusmuster, et keegi mind idufirmade marjamaale laseks, kus vikerkaari kakavad ükssarvikud ringi kappavad.

USA aktsia rahaks või muuks varaks pööramine käib sekunditega. Lisaks on idufirmad puha tehnoloogiasektor! Kuhu jääb hajutamine!? Kui sektor kokku kukub, siis terendab ju palgatööle minek põhimõtteliselt silme ees ja sellist saatust ei soovi ma oma vaenlasele ka mitte!

Argument, et aktsiate hinnad on betoonist ja tootlus on väike, pädeb ainult kohaliku aktsiaturu kohta. Tuleb lihtsalt õiged aktsiad valida.

Illustratsiooniks ülevaade tänastest USA liikujatest. Selle punase veeru aktsiad müüd õigel ajal lühikeseks ja rohelisi ostad õigel ajal kamaluga kokku ja ongi jõukus majas nagu sipsti.

Aktsiatega ongi see lahe asi, et põhimõtteliselt saad igaühega neist kogu aeg kaubelda. Kuhugi ta hind ikka liigub, lihtsalt tuleb otsustada, kas ostad kokku või müüd lühikeseks.

Keeleteadlased peaks lühikeseks müügi asemel mingi normaalse termini välja mõtlema.

Igaks juhuks seletan ära ka, mis see lühikeseks müük selline on. See käib sedasi, et laenad pangalt aktsiad, milliseid arvad odavnevat mingil põhjusel, ja müüd nad lihtsalt nahaalselt maha.

Pärast hinnalangust ostad odavama hinnaga turult tagasi ja annad pangale nagu poleks midagi juhtunud. Kõlab alguses veidi keeruliselt, aga protsessina on tegelikult lihtne.

Panen muidugi veelkord südamele, et kui sa ei taha sattuda sellistesse kulukatesse seiklustesse nagu mina seda olen teinud, siis pigem väldi nii lühikeseks müüki kui ka võimendusega ostmist enne kui oled veidi kauplemisega kätt harjutanud.

Aga tegelikult, mis ma targutan. Tee mis tahad, suur inimene juba.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.