Investor lajatab: teisest sambast loobujad on 30 aasta pärast tänaval pensionitõusu nõudmas

2023. aastal kerkib nii pensionite baasosa kui ka rahvapesnion 20 euro võrra.Foto: Shutterstock

Teise pensionisamba reform on tekitanud palju poleemikat ja seda näitas täna ka Luminor panga korraldatud vestlushommik, kus diskuteerisid teiste hulgas pensionireformi üle Eesti Panga ekspresident Ardo Hansson, investor Raivo Hein ja Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkan. Kõigil kolme sõnul tähendab teisest pensionisambast loobumine rahvale üsna tumedat tulevikku.

Eesti Panga endine president Ardo Hansson leidis, et teise pensionisamba vabatahtlikkuks muutmise tulemusel kuumeneb majandus üle ja kinnisvarahindu ootab kõva kasv.

“Teise pensionisambasse on kogutud 4,5 miljardit eurot ja oletame, et kolmandik võetakse sealt välja: 1,5 miljardit on väga suur summa,” rääkis ta. “Vaatame võrdluseks 12 aasta tagust aega, kus Põhjamaade pangad Eestisse kõvasti odavat raha süstisid ja mida see tekitas: majandus hakkas üle võimete kasvama ja tekkis kinnisvaramull.”

Hanssoni sõnul kannatab pensionireformi tulemusel ka Eesti aktsiaturg, sest pangafondid peavad pensionifondides aktsiad suurel hulgal maha müüma. “Aktsiad alla, kinnisvarahinnad üles ja majandus kuumeneb,” võttis Hansson mõjud kokku.

Investor Raivo Heina sõnul võtavad kindlasti paljud pensionisambass kogutud raha kohe välja ning rahaga tormatakse poodi, hambaarsti juurde või soojale maale. “Pikas perspektiivis on nii, et 30 aasta pärast on väga palju pensionäre, kes tulevad tänavale protestima pensionitõusu ja muude toetuste eest, sest neil pole enam lisasissetulekut,” ütles Hein.

“Põhjus on väga lihtne: inimesed ei oska investeerida,” sõnas ta. “Investeerimist koolis ei õpetata.”

Hein lisas, et säästmine on mõttetu, kui seda raha ei investeerita. “Siis istub see raha niisama madratsi all ja inflatsioon sööb selle ära. Investeerimine ja säästmine on nagu kaks kinnast, mis peavad korraga käes olema.”

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juhi Rasmus Pikkani sõnul peaks samuti olema rohkem diskussiooni teemal, et mis saab tänapäeva lastest, kes peavad hakkama tulevaste pensionäride pensioneid kinni maksma.

“Kui mina otsustan täna teisest pensionisambast välja võtta, siis kuidas ma seletan 30 aasta pärast oma lapsele, et tema peab nüüd kõrgemat sotsiaalmaksu maksma, et pensioneid kinni maksta? Täna teeme otsuse, et lendame selle raha soojale maale, aga keegi peab selle ju lõpuks kinni maksma,” sõnas Pikarar.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.