Investor Madis Müür: aktsiad võivad minna üles, alla, külgsuunas või üldse börsilt ära jooma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Madis Müür.

Väljas on lumiselt valge ja veripunased börsid toovad targale investorile jõulutunnet. Mida muud siis langus ei ole kui võimalus, kingitus? Või vähemalt aeg järele mõelda lähenemise üle, reaalset mõtlemist toimub ju nii harva. Heal ajal patsutatakse lihtsalt üksteisele õlale ja peetakse turu tõusmist enda geeniuse sünnitiseks. Halvad ajad on parim aeg järgi mõtlemiseks ja strateegia paika panemiseks. Aasta lõpuga läheneb ka aeg vaadata üle, kuidas investeeringutel läinud on.

Sain börsilt täpselt tipu juures välja!

Olgem ausad, seekord oli börsilanguse vältimine lihtsam kui maksumaksjalt tema raha ära võtmine sotside poolt või valgetelt meestelt õiguste ära võtmine lääne ühiskondades. Kõrge hinnatase ja kõrged riskid olid nii kaugele näha. LHV hakkas enda pensionifondidega liiga vara ohte vältima – juba 2012-13 kandist. Mina olin veel poolteist aastat tagasi võimendusega börsil ja vähendasin jooksvalt, viimased riismed läksid turgu täpselt tipu lähedalt septembris-oktoobris.

Börside ajalooline 10% kandis tootlus on viimase 10-20 aasta jooksul olnud müüt, kasvanud regulatsioonide tõttu toimub enamus kasvu börsi eelselt, börsil on järel vaid ülehinnatud ja ülekaalulised hiiglased nagu USA kiirtoidukohtades.

Startuppidega on keskmine oodatav tootlus erinevate uuringute järgi 22-27% vahel ja kogenumatel investoritel isegi üle 40% aastas jätkusuutlik (“Returns to Angel Investors in Groups,” 2014).

Hakkan vaikselt juba asjadele pihta saama, käesoleval aastal saingi esimest korda üle 100% tootlust portfelliga! Parimad tulemused on toonud Ampler ligi 200% väärtuse kasvuga oli ligi 40% mu portfellist aasta algul, LeapIN 250% kasvu ja Cleveron on samuti meeletu arengu läbi teinud aastaga ja minu ostuhinnast kordades rohkem väärt praeguseks. Siin leiab megahäid võimalusi kasvuettevõtete seast ja hea meelega hoian ka edaspidi põhirõhu sellel kõige parema tootlusootusega valdkonnal.

Börsilt kiskus minema

Vastik oli peale Olympicu ja Karu poolt sadade investorite lohku tõmbamist enam sellistelt hinnatasemetelt börsil olla. USAs olid hinnad liiga kõrged ja siin olid oluliselt suuremaid ettevõtete põhiseid riske ja aeglasemat kasvu arvestades samuti hinnad käest ära läinud. Üheksakümnendate ärikad teadupärast aeg-ajalt ikka tembutavad, vanad trikid on visad kaduma. Sadamaga kiire IPO kähkukas, kasum 15 mindiga lukku ja pakaa, suki!

Hoiatuse eest tänutäheks valati fekaalidega üle

Kusjuures kirjutasin isegi paar korda Äripäeva veergudel, et börsil kõrgete hinnatasemete tõttu on realistlik järgnevatel aastatel oodata deposiitide tootlust aktsiaturu riskide juures, see pole kuigi atraktiivne koht, kus olla. Kasvu seal erinevatel põhjustel pole, vaadake veidi ka idude poole, häid võimalusi on. Ega heal ajal kellelgi head nõu tarvis ei ole. Tänutäheks hoopis Tallinna keskturu, meie kuldse börsikese peainfluentser Kaarel Ots otsustas mind selle eest avalikult fekaalidega üle valada Äripäevas 10.10.2018. (“Madis Müüri jutt ei kõlba kuskile”).

Ma ei oska öelda, kas Ots on investorite (raha) suhtes pahatahtlik või ta lihtsalt ansiplikult ei saa aru, mis ta valdkonnas toimub, aga 10.10. oli täpselt krahhi algus! Tol päeval langes S&P500 langes 3,1% ja Nasdaq 4%.

Kohalikud institutsioonid Karu ja Danske suguste suurte poistega ei oska midagi ette võtta ja siis teritavad hammast väikeinvestorite peal, lisaks minule ka vendade Nõgeste keiss. Börsil 90ndad on veel täies hoos. Hoiangi sellelt turukeselt vähemalt mõnda aega eemale, mujal on kuldseid võimalusi piisavalt.

Mida siis järgmiseks aastaks oodata?

Baltikumis küll paar asja on päris huvitavaks läinud hinna pealt, aga üldine turgude väljavaade tundub jätkuvalt jama, nüüd oodatakse osades kohtades isegi majanduslangust. Arvestades põhja alt ära löömise võimalust, häid võimalusi veel ei paista. Suunda ja ajastust jätkuvalt pakkuda ei oska, aktsiad võivad minna üles, alla, külgsuunas, kukerpallitades või üldse börsilt ära jooma minna.

Kusjuures lähevadki! USA börsil on ligi poole vähem ettevõtteid kui 20 aastat tagasi ja börsile jõutakse järjest hiljem, näiteks Facebook 104 miljardi dollari ja Xiaomi 54 miljardi dollari pealt, samas kui mõnikümmend aastat varem läksid Google 0,4 miljardi ja Microsoft 1 miljardi dollari kandist.

Kasv toimub enne börsi

Ja nii ongi ainus asi, mida kindlalt oodata, et järjest rohkem kasvu toimub börsi eelselt. Miskipärast optimistid loodavad enne saada Amazoniga 750 miljardi dollari pealt paari triljoni juurde kui mõne kohaliku kasvava tehnoloogiaettevõttega näites 5 miljoni dollari juurest 50-250 milli juurde või kaugemale.

Eriti veider on see arvestades Amazoni ja sõprade kaugele näha ülehinnatud tasemeid. Nasdaqi tootlus on peale dotcom mulli jäänud umbes 6-8% aastatootluse kanti. Tallinna börsi tootlus on veelgi nirum olnud pärast 2000. aastate alguse rallit. Pidi palju optimismi olema, et loota sealtkandist ralli või kasvõi hea tootluse jätkumist. Realistlik oli oodata deposiitide tootlust aktsiaturu riski juurest.

Teisest küljest, varajase staadiumi investeeringud on näidanud üle 22% tootlust ja investoreid peavad nad startuppide maal Eestis aastal 2018 jätkuvalt veel tikutulega otsima. Hea meelega ujun vastuvoolu ja hoian rukkilõikajatest eemale, lihtsamat otsust pole olemaski.

Ampleriga on esimene 10x (kümnekordne kasv) käes ka ja päris paljudega olen veel kordades üleval paari aastaga, paljud on väga muljetavaldavalt arenemas. Siin leiab megahäid võimalusi ja hea meelega proovin püüda järgmist Taxify’d või Cleveroni. Vaadates enda portfelli ettevõtete enamuse meeletut progressi see aasta ja soodsaid hinnatasemeid, siis on alust ka uuelt aastalt võimast kasvu oodata.

Tarku ja kaalutud investeerimisotsuseid!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.