Investor Madis Müür: kaotasin 30 000 eurot ja see on igati okei

Madis Müür on tehnoloogiainvestor, Rahaasjade blogi asutaja ja üks Eesti edukamaid pokkerimängijaid.

Investor Madis Müür kirjutab Rahaasjade blogis, kuidas ta äsja põhja läinud idufirmaga Frank.ai raha kaotas, mida sellest õppis ning miks ta idufirmadesse investeerimist jätkab.

Kaotasin Frank.ai investeeringuga ligi 30 000 eurot ja see on igati okei. Lihtne on kontekstist välja rebida, et nüüd ongi raha läinud, kõik on ikka jube halvasti – aga ühe langenud puu taga on vägagi elujõuline mets.

Raketibaasis on jätkuvalt tantsupidu, see kasvab siin igal aastal. Lihtsalt peab jätkuvalt hästi sihitud tegevusi tegema. Ma isegi ei pannud seda kaotust tähele ei rahaliselt ega emotsionaalselt, sest portfell kasvas väga kiirelt kogu aja, tehnoloogiaettevõtted on parima tootlusega varaklass.  Tänu tee peal tehtud vigadele ja saadud õppetundidele on tegelikult väga hästi läinud.

Kõva tootlus vigade ja mahakandmiste kõrvalt

Taasalustasin enda investeerimisteekonda 2015. aastal ja tol hetkel oli portfell alla 200 000 euro. Vahepeal sai midagi juurde pandud, aga kõik kokku mitte üle 225 000. Mäletan veel, kuidas tol ajal vaatasin [Äripäeva loodud väljamõeldud tegelase] Investor Toomase poole alt üles, et nii äge tootlus ja võiks kunagi temast portfelliga mööda minna. Tundus võimatu ülesanne.

Tänaseks enam teda ei kadesta, portfell on mõne aastaga kordades Toomasest mööda läinud, üle miljoni peale tõusnud. Olen sellest väärtuse kasvust ka elatunud kogu tee, igal aastal oluliselt üle 30% tootlust saanud kiirelt kasvavate varajaste ettevõtetega ja seda paljude vigade ja maha kantud ettevõtete kõrvalt. Iga tegevus, otsus ja investeering ei saagi õnnestuda ja see on täiesti okei.

Ka väiksem likviidsus ei ole vastuargument, kuna börsilgi väga vähesed oskavad turgu ajastada ja enda suuremaid kulusid nagu kodu ost on vägagi võimalik ette planeerida.

USA-s parima, ligi 11% tootlusega Yale ülikooli sihtkapitalil, mis on ka laiemalt investeerimismaailmas suunanäitajaks, on näiteks aktsiates väiksem osa investeeringutest kui riskikapitali sektoris. Nagu tehnoloogiaindeks Nasdaq on Tallinna börsiindeksit OMXT ja S&P500-t oluliselt edestanud, nii läheb ka idudel suures plaanis vägagi kenasti ka köhatusele vaatamata.

Mida ma õppisin?

Esimene suurem õppetund ongi, et hea kodutöö, hajutamise ja ettevõtetele kaasa aitamisega ongi uuringute järgi varajased startupid parima ajaloolise tootlusega varaklass, 22-27% aastas ja Eestis on neil veel eriti hästi läinud, läbikukkumiste määr madal, edumäär kõrgemaid maailmas.

Nutikale investorile, kes luhta läinud võimalusi üleliia taga nutma ei jää, on tegu selgelt parima varaklassiga. Erinevalt börsist, kus üksikaktsiate analüüsimine võrreldes indeksitesse lükkamisega on ajakulu mõttes vägagi küsitav tegevus, on startuppides nutikal investoril võimalik ja ka täitsa reaalne uuringute järgi vägagi head tootlust saada.

Vaatame üle ka konkreetsemad õppetunnid. Laias laastus tuleb startupinvestori edu kolmest staadiumist: 1) tehinguvoo tekitamine, 2) kodutöö ettevõtte kallal (due diligence) ja 3) ettevõttele kaasa aitamine. Kõigis neis on teadmised vahepeal oluliselt edasi läinud ja investorina õpitud.

Kuidas tehinguvoogu tekitada

Head riskifondid on üldiselt need, kes on varem headesse startuppidesse investeerinud ja neid osanud edukaks aidata. Nende juurde tulevad ka lubavaimad idufirmad.

Magavale kassile hiired suhu ei jookse ja kiruvale investorile veel vähem. Täpselt sama on ka inglimaailmas. Tee tehinguid, kiida edulugusid, jaga õppetunde, aita ettevõtetele kaasa, ole nähtav ja siis tulevad ka head tehingud, head startupid sinuni.

Samamoodi kui osa investeeringuid välja ei tule, siis tasub olla hea kaotaja, õppetunnid kirja panna endale, et järgmine kord targem olla ja ettevõte viisakalt ära saata.

Tehnoloogiaettevõtted ei ole laenuinstrumendid, kus peaks pikalt jaurama, et pankrotipesast 10 senti euro kohta tagasi saada. See on täiesti vale koht energia suunamise mõttes.

Tootlus tuleb sealt, kui kolm korda kasvanud ettevõte aidata 30 korrapeale, hea õnne korral kaugemalegi. See on koht, kus raha teenitakse, mitte pankrotipesas sentide üle jauramisel. Tulemused tulevad suurte võitudega, mitte kaotuste minimeerimisega. Plahvatavat raketikatsetust enam ei päästa, invaliidi on ülikeeruline olümpiavõitjaks aidata. Ja see on igati okei.

Kuidas kodutööd teha

Franki puhul jäid neil tõsisemad klientidest fännid saavutamata, tehnoloogia jäi lõplikult ära automatiseerimisest veel kaugele, edukat tehnoloogiakogemust oli neil vähevõitu.

Täna uurin veelgi täpsemalt klientide käest, et kuidas nad ilma tooteta hakkama saaks, kas on nõus ka kuue kuu pärast maksma, kas äkki ka sõpradele või kolleegidele soovitama? Valdkond on palju konkurentsitihedamaks läinud, meeskond peab olulistes aspektides muljetavaldavalt tugev olema või suutma A-klassi mängijaid kaasata, ilma pole lootustki.

Kõigest on ise võimatu väga heal tasemel alguses aru saada, seetõttu on alati kasuks mõne valdkonna ettevõtjaga konsulteerida enne investeerimist või lausa koos investeerida nagu, Promoty puhul tegime. Tehnoloogia külje üle vaatamiseks ja kaasa aitamiseks olen nii Promoty kui PayQini puhul viimasel ajal hakanud endiseid Transferwise’i kutte Producementist kaasama. Kui neile asi huvi pakub nende nurga alt, ju siis on asjal jumet.

Näiteks Tesla autopiloot pole lõplikult ära automatiseeritud toode, samuti ka Eestist Veriff, Starshipi robotid ja Fractory. Investeeritud aja ja rahaga jõutakse sellele eesmärgile järjest lähemale. Eestis on küllaltki vähe raha tehnoloogiasse investeerimas, nii et seda väljapaistvamalt hea peab meeskond sellistel puhkudel olema.

Kuidas kaasa aidata

Valdkond on tõesti väga konkurentsitihedaks läinud. Vaikselt saadakse aru, et väärtusloome on järjest rohkem tehnoloogias ja tugevaid ökosüsteeme on igal pool kerkimas.

Vana majanduse kogemus ülikiirele rahvusvahelisele skaleerimisele kaasa aitamisel jääb paratamatult lahjaks, täiesti erinevad maailmad. Juhtinvesteerimisega alustades ma ei osanud ettevõtte sisulisele tegevusele palju kaasa aidata ja ega tegelikult vähesed tol ajal oskasid.

Tulebki kaasata edukate tehnoloogiaettevõtete võtmeinimesi, kes on seest näinud ja sama tee viimastel aastatel edukalt läbi aidanud käia. Olengi teadlikult arendamas enda ümber vägagi tasemel mentorite võrgustikku. Samuti on startuppidel sarnastes arengustaadiumites sarnased väljakutsed, olengi kogunud kokku parimate materjalide kogu nende takistuse, võimaluste ja pudelikaelade ületamiseks.

Igasugune investeerimine ja ettevõtlus ongi õppimine, testimine ja katsetamine, tähtis on väikselt pihta alustada ja vastavalt turu tagasisidele strateegiat korrigeerida.

Vigu on tehtud, mingeid õppetunde saadud, aga ikkagi on muljetavaldavaid tulemusi tulnud. Kas need õppetunnid just ükssarvikuks saamist garanteerivad, aga rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks tunduvad ettevõtteid aitavat küll ja sealt ongi aeg juba järgmiseid, kogenumaid investoreid, mentoreid ja juhte kaasata.

Franki õppetunnid ei ole vastuargument idudesse investeerimisele, hoopis vundament tulevasele edule.

Loe pikemalt Rahaasjade blogist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.