Investorite kriitika alla sattunud Eesti ühisrahastusplatvorm pani uksed kinni

Kuetzalis pakutud projektid 2018. aasta novembris.Foto: kuvatõmmis / Internet Archive

Eelmisel aastal hakkasid rahvusvahelises investeerimiskogukonnas liikuma kahtlused, et Eestis registreeritud ühisrahastusfirma Kuetzal äri ei pruugi olla päris õige.

Näiteks ilmus menukas investeerimisblogis Financially Free artikkel, kus seati kahtluse alla isegi see, kas platvormi projektid ikka on olemas ning tõsiseltvõetavad.

Näiteks pakuti platvormi kaudu võimalust raha laenata Taani transpordiirmale – kui blogijad aga ettevõtte endaga ühendust võtsid, siis öeldi, et Kuetzali rahvaga räägiti küll, ent kokkuleppele ei jõutud. Ühisrahastusplatvorm ise astus küsimuste peale sammu tagasi, sulges rahastusvooru ning tagastas investoritele raha.

Taani juhtum pole aga sugugi ainus investorites küsimusi tekitav projekt – Financially Free loetleb veel kümme asja, mis Kuetzali äris kummalisena näivad, tihedast juhtkonnavahetusest konkreetsete projektideni. Blogi väitel tuli tihti ette seda, et projektid olid küll päriselt olemas, ent nende vedajad ei teadnud Kuetzalist midagi.

Laenu anti mitme miljoni eest

Kuetzal pole Eestis küll üks tuntumaid ühisrahastusportaale, ent siiski liikus sealt laenudena läbi mitu miljonit eurot – ning investoreid tuli lisaks Eestile ka mujalt Euroopast ja maailmast, sellest ka välismaiste blogijate huvi.

Investeerimisvõimalusena olid platvormil pakutavad projektid küllaltki atraktiivsed – firma reklaamis end ka kodulehel kui ühisinvesteeringute vahendajat, mille kaudu saab teenida kõrget intressi. Suurimad tootlused ulatusid kirjade järgi isegi 20 protsendi juurde.

Financially Free pole sugugi ainus, kelles äri edenedes küsimusi tekitas – ühisrahastusplatvormi on ette võtnud ka näiteks samuti menukas rahateemaline sait ExploreP2P, mille väitel olid firmal pangandusprobleemid, küsitavad laenud ning salapärane omanik – polnud aga kontorit, eriti palju töötajaid ega vastuseid, mida anda.

Nimelt on Äriregistri andmetel Kuetzal OÜ omanik Viktoria Gortšak, ent blogijate hinnangul on see küsitav, tegelik omanik võib nende hinnangul olla hoopis keegi teine.

Asi on igatahes segane. Mures investorid on omajagu ning infot vahetatakse aktiivselt, loodud on ka Telegrami kanal. Kuetzalist ning investorite muredest kirjutas põhjaliku loo ka Delfi Ärileht.

Äri pandi kinni

Nüüdseks on Kuetzal oma äri kinni pannud. Nädal aega tagasi andis firma investoritele teada, et on tegevust lõpetamas ning ei võta vastu uute projektide taotlusi ega uusi investoreid.

Kuetzali kodulehte pole ka enam avalikult üleval – sinna navigeerides avaneb vaid sisselogimisaken, mis annab ligipääsu oma kontole.

Nüüd menetletakse vaid raha väljavõtmisi, teatas ettevõte. Põhjuseks toodigi suur mainekahju – ilmselt seesama investorite kriitika.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.