Juba mõne aasta pärast jõuavad Eestisse uued rongid, mis hakkavad sõitma Tartu ja Tallinna vahel

Škoda pakutud uute rongide esialgne kujundus.Foto: Elron

Sügisel selgus, et Elronile ehitab uued rongid Škoda. Nüüd on ametlikult ka leping sõlmitud ning masinad jõuavad liinile 2024. aasta lõpuks.

Hankega tellis Elron kuus uut kahesüsteemset elektrirongi. Oma pakkumise tegid nii praeguste “porgandite” tootja Stadler kui ka Tšehhi firma Škoda Vagonka.

Konkursi võitsid tšehhid, kellele Eesti riik maksab kuue rongi eest 56 miljonit eurot. Valmis peaks need saama 2024. aastal ja liinile jõudma sama aasta lõpus.

Sõitma hakkavad need praeguste plaanide järgi uuel Tallinna-Tartu elektrifitseeritud raudteelõigul, mis valmib detsembriks 2024. Elron on varem vihjanud, et ehituse tulemusena saaks Tartusse pealinnast edaspidi tunni ja 44 minutiga – üksteist minutit kiiremini kui seni.

Oktoobris, kui hanke tulemused selgusid, andis Elron teada, et leping sõlmitakse optsiooniga osta juurde veel kümme rongi. Nüüd on kaup kindel– täna teatas Škoda ametlikult lepingu allkirjastamisest, vahendas uudisteagentuur BNS.

Škoda Vagonka rongid võivad olla tuttavad neile, kes on ringi sõitnud näiteks Lätis – nende uuemad rongid on just tšehhide toodetud.

Mis muutub?

Uutes rongides on senisest rohkem istekohti nii tavaklassis reisijatele kui ka esimese klassi alas, mis on eraldatud uksega. Arvestatud on ka reisijate senise tagasisidega, et kõik istmed oleksid pehmemad ning mugavamad.

Planeeritud on ka teisaldatavad istmed, mis võimaldavad paindlikumalt reisijate ootustele ja vajadustele reageerida. Nii saab suvel nende arvelt rohkem ruumi luua jalgratastele, sügistalvisel perioodil aga võimaldada rohkematel reisijatel istuda.

Kuigi rongis on rohkem istekohti, on Škoda rongides senisest enam arvestatud ka ratastoolis, lapsevankri ja rattaga reisijaga. Kui senistes rongides on lapsevankriga, ratastooli või rattaga reisijatele mõeldud rongi C-ala, siis uutes rongides on neid kohti rohkem ehk reisijad saavad valida ka sisenemiseks sobivama ukse, andis Elron teada.

Uuendusena luuakse tellitavatesse rongidesse joogi-söögi ala. Kuna sõiduajad tulevikus järk-järgult lühenevad ning Eestis on vahemaad üpris lühikesed, siis suurt toitlustust rongis pakkuma ei hakata, küll aga on edaspidi kergemad vahepalad ja ka soojad joogid kättesaadavad.

Tellitavad elektrirongid on kahesüsteemsed, nendega saab sõita nii vanas kontaktvõrgu alas kui ka uutel planeeritavatel elektrifitseeritud raudteelõikudel. Vajadusel saab Škoda ehitatavaid ronge ka tänaste Stadleri rongidega kokku haakida.

Näitajate poolest on Škoda Vagonkalt tellitavad rongid küllaltki sarnased praegustele Stadler FLIRT rongidele: mõlema maksimaalne kiirus on 160 kilomeetrit. Istekohti on vähemalt 270, praegu on neid elektrirongides 272, diiselrongides 214.

Stadleri rongid jõudisd Eestisse 2012. aasta lõpus, liinile läksid need aasta hiljem; siis võeti ka liinilt maha vanad ER2-tüüpi elektrirongid. 2014. aastal hakkasid sõitma ka Stadleri diiselrongid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.