Uudis

Jüri Ratas tegi kaks aastat tagasi maatasa reformi, mida nüüd ise ellu viib

Peaminister Jüri Ratas.Foto: Välisministeerium, Flickr / Wikimedia Commons

NB! Lisatud Jüri Ratase kommentaar 28.01 kell 16:30.

Eile sai pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmine valitsuse toetuse ning liikus edasi riigikokku, kus see ilmselt seaduseks saab – kaalul on kogu valitsuse püsimajäämine.

Üle-eelmise aasta oktoobris oli valitsuse juht peaminister Jüri Ratas aga reformi suhtes vägagi kriitiline ning võttis sel teemal sõna nii esiti valitsuse pressikonverentsil kui ka hiljem sotsiaalmeedias.

“Meie vananevas ühiskonnas on pensioni ette kogumine kindlasti vajalik, sest vastasel juhul peame isegi praeguse palkade ja pensionite suhte säilitamiseks suurendama oluliselt tulevaste põlvkondade maksukoormust. Seetõttu peab teine pensionisammas riikliku pensioni osana kindlasti säilima,” kirjutas Ratas 2018. aasta oktoobris Facebookis.

Kogumispensioni muutmine vabatahtlikuks tähendaks seda, et meie inimesed peaksid tulevikus olema valmis leppima madalamate pensionitega, lisas Ratas toona.

“Kuna vanaduspension pole praegu kindlasti piisavalt kõrge ning suur osa meie eakaid elab suhtelises vaesuses, siis pole selle vähenemiseni viivad ettepanekud põhjendatud. Vabatahtliku kogumise võimalus kolmandasse sambasse on praegustel tööinimestel niigi olemas,” märkis peaminister 2018. aastal.

Ratas nüüd: jään teise sambasse investeerima

Esmaspäeva pärastlõunal ütles Ratas Geeniusele toonase postituse kommentaairks, et pensionite ette kogumine on kindlasti vajalik, et tagada inimestele pensionipõlves parem toimetulek.

“Arvasin seda siis ning olen samal veendumusel ka praegu. Valitsuse seisukoht on teise pensionisamba reformimisel, et see muudab pensionisüsteemi paindlikumaks, aga kaitseb ka pensionikogujat ning motiveerib fonde pakkuma paremat tootlikkust,” rääkis ta.

Reformi tulemusel on inimestel suuremad vabadused kogutud raha kasutamisel ja oma pensionipõlve kindlustamisel, lisas peaminister.

“Teine pensionisammas on ka vabatahtlikuna jätkuvalt osa pensionisüsteemist ning erinevalt vahel kõlavatest etteheidetest seda ei kaotata. Kõigil on võimalik teise sambasse kogumist jätkata, mida kavatsen ka mina,” rääkis ta.

Samuti tekib soovijatele võimalus ise oma pensionivahendeid investeerida ning selle kaudu oma vanaduspõlve kindlustada. Kindlasti on mõne inimese puhul põhjendatud ka teise pensionisamba vahendite kasutamine oma tervise jaoks või elutingimuste oluliseks parandamiseks, lisas Ratas.

“Väärikas vanaduspõlv on ja jääb selle valitsuskoalitsiooni üheks oluliseks prioriteediks. Me oleme töötanud ja töötame ka edaspidi Eestimaa inimeste huvides – et meie heaolu ja jõukus kasvaks. Nii praegu kui ka tulevikus,” ütles ta.

Ratas ei lükanud värskes kommentaaris ümber siiski algses postituses toodud kriitikat, et kogumispensioni muutmine vabatahtlikuks tähendaks seda, et Eesti inimesed peaksid tulevikus olema valmis leppima madalamate pensionitega.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.