Siin ei ole tema sõnul küsimus üksnes usalduses, elus tuleb ette erinevaid ootamatusi ning paraku rahadega seonduv kipub tülli ajama ka kõige lähedasemaid. Korrektne laenuleping tagab laenu andjale südamerahu ning distsiplineerib laenu saajat lepingust kinni pidama,” sõnas Vilde.
Vilde lisab, et eriti oluline on kirjalik leping sõlmida olukorras, kus raha kantakse kolmanda isiku arveldusarvele, kes selle sularahas laenusaajale edastab.
“Sellisel juhul võib kolmandat isikut tabada väga halb üllatus, kui laenuandja raha temalt välja nõudma tuleb – selliseid olukordi on praktikas ette tulnud ning lõpuks ongi tulnud laenu vahendajal endal laen tasuda, kuigi tema seda laenuraha kasutamiseks ei saanud. Lisaks on laenusaajal oluline küsida sularahas toimuvate laenulepingu tagasimaksete kohta laenuandjalt kirjalikku kinnitust hilisemate arusaamatuste vältimiseks.”
Uuri tausta
Kuigi võid laenusaajaga olla tuttav, on Vilde sõnul siiski soovitav uurida tema tausta nii sotsiaalmeedias kui ka avalikes andmebaasides.
Kui laenusaajal on eelnevalt olnud probleeme maksukäitumisega, on ilmselt selle kohta internetis ka info olemas.
Avalikest andmebaasidest on mõistlik kasutada kinnistusraamatu ja Äriregistri võimalusi, kust on võimalik väikese tasu eest saada andmeid laenusaajale kuuluvate ettevõtete ja kinnisvara osas.