Ka kasutatuna ostetud ohtliku Brittoni turvatooli eest saab raha tagasi. Ainuke küsimus on: millal?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ebaturvalise Brittoni turvatooli eest saavad raha tagasi kõik tooli ostnud, isegi need, kel ei ole ostutšekki alles ning kes on selle ostnud kasutatuna.

Tarbijakaitseamet on pannud aluse seni suurimale turvatoolide tagasikutsumisele Eestis. Amet soovib, et tarbijate käest ostetaks tagasi ligikaudu 1500 ohutusnõuetele mittevastavat Britton 3 Way turvatooli.

Raha saavad tagasi needki, kes on tooli soetanud järelturult nii-öelda teise ringi tootena. Küsimus tekib siin küll selles, mis summas neile raha tagastatakse. Tarbijakaitseameti kommunikatsioonieksperdi Pille Kalda väitel ütleb seadus konkreetselt, et tarbija ei tohi alusetult rikastuda.

Toolide kasutamine tuleb viivitamatult lõpetada

Kalda ei osanud öelda, kas see on alusetu rikastumine, kui näiteks kasutatuna maksis tool 50 eurot ning selle müünud ettevõte tagastab tooli praegusele omanikule selle algupärase maksumuse, mis oli üle 50 euro.

“Sellisel juhul peavad müüja ning tooli omanik jõudma kokkuleppele. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis võib pöörduda ka tarbijakaitseameti poole,” sõnas ta.

Kuna toole ei ole veel tagasi kutsutud, on tarbijad olukorras, kus nende käes on ebaturvalised turvatoolid, mida amet ei soovita kasutada, kuid mille eest ei saa veel raha tagasi nõuda.

Kalda kinnitusel peaksid kõik tooli ostnud selle kasutamise viivitamatult lõpetama.

Turvatoolide omanikud peavad ootama tagasikutsumise väljakuulutamist

Turvatoole müünud Speli Baltic OÜ ei olnud tarbijakaitseameti tagasikutsumise otsusega esialgu päri ning jättis tagasikutsumiskava nõutud tähtajaks esitamata. Sellest tulenevalt määrati ettevõttele sunniraha summas 8000 eurot, tänaseks on ametile tagasikutsumiskava esitatud.

Kalda sõnul peavad toolide omanikud ootama ettevõtte poolt väljakuulutatud tagasikutsumist, millega koos edastatakse tarbijatele juhend, kuidas ja kuhu toode tagastada, et selle eest saaks raha tagasi.

Kõnealused ebaturvalised turvatoolid ei läbinud Suurbritannias katsetusi. Tooli ümbritsev plastik on lihtsalt liiga nõrk.

Eestis on Brittoni toole müüdud ligikaudu 1500.

Seni suurim turvatoolide tagasikutsumine Eestis

Turvatoolidega seoses on Eestis tagasikutsumisi ka varem olnud, kuid sellest on juba paar aastat möödas ning siis olid kogused väiksemad. Praegu 1500 tooli puudutav tagasikutsumine on ameti esindaja kinnitusel seni suurim turvatoolide tagasikutsumine Eestis.

Mujal Euroopas müüdi sama turvatooli nime all “Mamas & Papas”

Välimus ja bränd ei mängi rolli, oluline on tüübikinnitus

Praegune kaasus sai alguse 2016. aastal, mil Suurbritannias kutsuti tagasi Mamas & Papas brändi alt müüdud turvatoolid, mis on toodetud enne 2016. aasta märtsikuud, kuna toolid ei kaitse last avarii ajal ning võivad põhjustada tõsist ohtu.

Tarbijakaitseameti kohaselt müüdi sama turvatooli Eestis Brittoni brändi alt. “Need on samad toolid, bränd, kate ning värv on erinevad aga konstruktsiooni mõttes on tegu sama tooliga,” täpsustas Kalda.

Turvatooli ostes tasub teha eeltööd

Laste turvalisuse tagamise nimel ärgitab Kalda turvatoolide ostjaid enne raha kulutamist eeltööd tegema. Selleks tasub jälgida toolile markeeritud tüübikinnitust ning tootmisaega.

Tüübikinnituse puhul tasub see sisestada Google’i otsingusse ning kindluse mõttes võib seda otsida ka tarbijakaitseameti kodulehelt ning teabevahetussüsteemist RAPEX, kus on üleval hoiatused ka praegu kõneainet pakkuvate toolide kohta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.