Uudis

Kaja Kallas: maksude langetamine inimeste rahakotti ei jõuaks

Kallas maksude langetamisesse ei usu.Foto: Scanpix

Peaminister Kaja Kallase sõnul on aktsiiside ja käibemaksu langetamisega raske tagada, et see müüjate kasumist ka tarbijateni jõuab ning sama saab välja lugeda ka lähiriikide kogemustest.

Peaminister vastas kolmapäeval riigikogu infotunnis Isamaa fraktsiooni liikme Aivar Koka küsimusele, mida ta arvab erakonna mootorikütuste aktsiisi langetamise ettepanekust. 

Kallas nõustus, et inflatsioon on tõesti suur problem. “Hinnad on väga palju tõusnud ja see on palju seotud just energiahindade tõusuga. Nii gaas, kütus kui paraku ka elekter on tegemas uusi hinnarekordeid. Kuna meie inimeste portfellis energiaallikate hinnad moodustavad väga suure osakaalu, siis paratamatult viib see hindu üles ka kõigis teistes valdkondades,” nentis peaminister infotunnis.

Mujal maailmas oli tulemuseks hinnatõus

Samas ei saa tema hinnangul probleemi lahendada maksulangetustega. “Poolas alandati aktsiis madalamale kui Euroopa miinimumtase. Hinnad langesid kaks nädalat ja tõusid siis 20 protsenti kõrgemale kui enne langetust. Saksamaal samamoodi, miljardid lähevad aktsiisilangetuse peale aga hinnad on tagasi tõusnud sinna, kus nad olid,” tõi peaminister näiteid ning lisas, et loomulikult tekitab see ka inimestes pahameelt.

“Lätis alandati puu ja juurvilja käibemaksu 16 protsenti, aga hinnad alanesid ainult üks kuni kaks protsenti. Vahendajale see meeldib, sest ta saab selle raha endale,” tõi Kallas veel välja.

Peaministri sõnul tuleb loomulikult õppida teiste riikide kogemustest. Nii näiteks plaanib valitsus Kallase kinnitusel uurida, kui palju on inflatsiooni ohjeldamisel kasu Läti otsusest ajutiselt peatada bensiini ja diislikütuse puhul biolisandi sisaldamise nõue.

Kallas toonitas, et aktsiisilangetus võtab eelarvest palju raha, aga ei pruugi tuua abi neile, kel seda tõesti tarvis. “Fookus peab olema sellel, et aidata neid inimesi, kel on tõesti raske,” toonitas peaminister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.