Uudis

Karm reaalsus: tarbijakaitse uuris suurte ehituspoodide soodusmüüke, ainult üks ei vassinud

Ehituspood. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Tarbijakaitse kontrollis pooleteise kuu jooksul Eesti suuremate ehitusmaterjalide müüjate soodusmüüke ning leidis kümneid rikkumisi.

Kokku kontrollis tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) 18. veebruarist 3. aprillini kuut suurt ettevõtet: K-Rauta, Bauhof, Bauhaus, EhituseABC, Espak ja Decora. Kohal käidi 13 füüsilises kaupluses ning silm hoiti peal ka viiel e-poel (Espakil seda polnud).

Uuriti, kuidas kauplejad annavad tarbijatele teavet, sealhulgas hindade kohta, avalikustavad sooduskampaaniate reklaammaterjale, teavitavad inimesi soodustingimustel müügist ning milliseid kauplemisvõtteid nad seejuures kasutavad.

Ainult üks pood ei eksinud reeglite vastu

Kõikide poodide peale kokku kontrolliti 504 toodet, mis valiti juhuvalimi alusel kaheksast valdkonnast – tööriistad, valgus ja elekter, kodu- ja sisustuskaubad, seina- ja põrandakatted, vannituba ja küte, aiakaubad, viimistlusvahendid ningüldehitusmaterjalid.

Tulemuseks oli, et kokku tuvastati 70 rikkumist ja 17 erineva ebaausa kauplemisvõtte kasutamist. Ainsana ei tuvastatud kontrollitud toodete seas rikkumisi Espaki Tallinna ja Tartu kauplustes.

Karistada sedapuhku keegi ei saanud – kontrolli järel saatis TTJA kauplejatele märgukirja ning pidas ka virtuaalse kohtumise ettevõtetega..

“Sel korral piirdusime tähelepanu juhtimisega, kuid edaspidi eeldame kõikidelt turuosalistelt seadusekuulekat käitumist,” ütles ameti tarbimiskeskkonna osakonna juhataja Jaana Tael.

Mida soodusmüükidel teha ei tohi?

Kõikidel kauplejatele, kes soovivad korraldada sooduskampaaniaid, soovitab TTJA veenduda, et esiteks kehtiksid soodushinnad ainult toodetele, mida on päriselt poes -– või ka veebis – päriselt varasemalt tavahinnaga müüdud.

Tarbijale tuleb teada anda sooduskampaania lõpukuupäev ning sooduskampaania ei tohiks lõppeda ennetähtaegselt. Kaupu ei tohiks ka soodushinnaga müüa pärast sooduskampaania lõppu – samuti tuleb jälgida, et soodushind ei muutuks pärast kampaania lõppu tavahinnaks.

Oluline on ka see, et kaupluses avaldatud soodushinnad oleksid samas, mis varem reklaamitud, näiteks kliendilehtedel. Samuti peaks tootel märgitud hind olema sama, mis päriselt lõpphind kassas.

Poodidel tuleb ka tähele panna, et soodushinna juures märgitud tavahind oleks varasemalt kehtinud tavahind.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.