Uudis

Kas Eesti suurimad pangad kasutavad võlaküttide teenuseid?

Pangale kuuluva liisingautoga põgenev pätt tõmbab "Võlaküttides" ühel hetkel relva välja. Foto: kaader saatest

Eile jõudis TV3 eetrisse Katrin Lusti uue tõsielusarja “Võlakütid” avaosa. Uurisime Swedbanki, SEB ja LHV panga esindajatelt, kas tõesti on Eestis normaalne, et Ants Päär võlgnikke püstoliga mööda metsi taga ajab, et pangale kuuluv liisingauto kätte saada.

Swedbankis on Ants Pääru nimi tuttav

Swedbanki kommunikatsioonijuht Kristiina Herodes nendib, et 1990date lõpus ja 2000date alguses kasutas toonane Hansapank tõepoolest mõnel juhul Ants Pääru teenuseid. Kuidas see koostöö täpsemalt välja nägi, ei täpsustata.

Üldiselt püüdsid võlgnikelt raha tagasi saada liisingutöötajad,” lisab Herodes.

Pangad kasutasid võlakütt Ants Pääru teeneid väidetavalt 90ndatel.Foto: kaader saatest

“Võlaküttides” ajab Ants Päär Ida-Viru metsade vahel taga pangale võlgu jäänud maasturit. Herodese sõnul selliseid olukordi aga tavaliselt nii dramaatiliselt lahendata. “Kui liisinguvõtjal tekivad liisingu maksmisega raskused, võib ta viia sõiduki vabatahtlikult panga kootööpartneri müügiplatsile, seda võlglased ka sageli teevad,” selgitab ta.

Aga kui ma ei taha autot tagasi anda?

Aga kui liisinguvõtjad ei ole altid ise kallitest ja kalliks saanud sõidumasinatest loobuma? “Kui võlglane ise sõidukit müügiplatsile ei vii, pöördub pank inkassofirma poole,” seletab Herodes. Sellisteks juhtudeks on pangal olemas lepingulised partnerid.

Üldiselt näib siiski, et kaugete 90date moraalsetest hägusatest meetmetest üritatakse tänapäeval eemale hoida.

Kui hüpoteeklaenu klient on makseraskustes ja pangapoolsed meetmed, näiteks maksepuhkus, ei ole klienti laenukohustuse täitmisel aidanud ning kliendil ei ole õnnestunud vara iseseisvalt mõistliku ajaga maha müüa, toimub vara realiseerimine kohtutäituri poolt läbiviidava enampakkumise raames,” seletab Herodes.

Tagaajamise käigus lendas Ants Pääru autosse kuul.Foto: kaader saatest.

SEB pangas käiakse võlaküttidest kauge kaarega mööda

SEB panga kommunikatsioonijuht Julia Piilmanni sõnul tegeletakse kõikide klientide väljakutsetega ise ning igasuguste võlaküttide teenuste kasutamine on kategooriliselt välistatud.

Juhul kui mõnel haruldasel juhul meil ikkagi ei õnnestu saada kliendiga kokkuleppele, kasutame oma õiguste kaitseks seadustest tulenevaid võimalusi, s.t pöördume kohtusse ja/või kohtutäituri poole,” lisab Piilmann.

“SEB peamisteks vahenditeks klientide hoidmiseks ja tekkivate murede lahendamiseks on eelkõige avatud ja usaldusväärne suhe ning valmidus toetada oma kliente nii headel, kui halbadel aegadel,” lõpetab Piilmann ülima diplomaatilisusega.

Tundub, et võlakütte ei kasuta keegi. Miks nad siis telekas on?

Swedbank ja SEB pank võlaküttide kasutamist keeruliste juhtumite lahendamisel ei tunnista. Ka LHV ütleb, et nemad võlaküttidelt teenust ei osta.

Ometi nägime “Võlaküttide” avaosas tagaajamisstseeni, mis lõppes reaalse püstolilasuga võlaküti Ants Pääru suunas. Ja saate kaadritagune hääl ütles, et siin stseenis jahib Ants Päär panga palvel taga võlgu jäänud liisinguautot.

Märksõnad: , , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.