Uudis

Kas kinopileti käibemaksu võiks langetada? Pilet läheks odavamaks

Kinopiletile kehtib praegu tavaline käibemaksumäär, mis tähendab ka kallimat piletit.

Eesti suuremad kinod pöördusid ministrite ja poliitikute poole lihtsa palvega – kinopiletite käibemaks võiks madalamaks minna, et inimesed taas kinno tagasi meelitada.

Selle nädala alguse poole tegid sarnase ettepaneku ka muusikud ning kontserdikorraldajad, kes leidsid, et kontsedipileti käibemaks võiks langeda 20 protsendi pealt 9 protsendi peale. Kinod on sama meelt – ent leiavad, et see võiks kehtida ka kinopiletite puhul.

Kinosektor ning kultuurivaldkond üldiselt on viiruse tulemusena ka Eestis üks enim kannatada saanud sektoreid, nendivad pöördumise saatnud suured kinod.

Hea lahendus olekski käibemaksumäära vähendamine ning seeläbi piletihinna langetamine. Inimesed võiksid leida tee tagasi kinodesse, teatritesse ja kontserdisaalidesse, makseraskusi või pankrotiolukorda oleks võimalik vältida ning massiline koondamine ja seeläbi töötuse suurendamine jääksid võimalusel olemata.

“Sõltumata piirangute kaotamisest on vähenenud üleüldine kinokülastajate arv. Seega on kinoettevõtjate äritegevus olnud kriisist tulenevalt osaliselt peatatud, tegevus on jätkuvalt piiratud ning viiruse-eelse perioodiga võrreldes on kinode külastatus ja käive hoolimata piirangute leevendamisest tunduvalt vähenenud,” nendivad suurkinod.

See on kinoettevõtjatele põhjustanud raskusi äritegevuse jätkamisel ja töökohtade säilitamisel endises mahus. Sügise saabudes on Covid-19 viiruse levik hakanud tasapisi jälle hoogustumas, mistõttu inimesed on hakanud jälle rohkem vältima avalike kohtade, sealhulgas ka kinode külastamist.

Pöördumisele alla kirjutanud suurkinode arvates on siin kaalul lausa kogu kinosektori püsimajäämine.

Mille käibemaks praegu madalam on ja millel tohib olla?

Praegu on kinopiletitel, nii nagu enamikel kaupadel Eestis käibemaksumäär 20 protsenti. Euroopa Liidu direktiiv võimaldab liikmesriikidel aga teatud kaupadele-teenustele kehtestada vähendatud käibemaksumäära, mis Eestis on 9 protsenti.

Vähendatud käibemaksumäära võimaldamine on seotud sotsiaalsete ja majanduslike põhjustega. Direktiiv võimaldab seda muuhulgas kohaldada ka etenduste, teatri- , kontserdi-, kino- ja muude samalaadsete kultuurisündmuste piletitele.

Eestis seda praegu võimaldatud ei ole, kuid mitmed liikmesriigid nagu Belgia, Saksamaa, Itaalia, Holland, Poola ja Soome on vähendatud käibemaksumäära näiteks kinopiletitele kohaldanud.

Viirusest tingituna on majanduse elavdamiseks ning massilise koondamise ja töötuse vältimiseks on mitmed riigid nagu Kreeka, Norra ja Ühendkuningriik kohaldanud ajutiselt vähendatud käibemaksumäära ka kinopiletitele.

Praegu on Eestis vähendatud käibemaksumäära ehk 9 protsendiga maksustatud raamatud ja töövihikud – selle aasta kevadest ka elektroonilisel kujul, näiteks e-raamatud.

Samuti on väiksema maksumääraga ravimid, sanitaartooted, meditsiiniseadmed ja puudega isiku abivahendid; ajalehed ja ajakirjad –– välja arvatud kuulutustelehed ja erootikaajakirjad –ning majutusteenus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.