Kas kodukindlustus maksab kinni toolijalgadega kriibitud põranda?

Et pehmenduseta tooliajalad parketi ära kraabivad, on ootuspärane ja seda kahju kodukindlustus ei hüvita.Foto: Shutterstock

Tõestisündinud lugu – inimene haamerdas köögi tööpinnal liha, ilma et oleks kasutanud lõikelauda või muud alust. Loomulikult tekkisid tööpinnale täkked. Innukas kodukokk lootis, et kodukindlustuse abiga õnnestub tööpind välja vahetada, kuid jäi pika ninaga.

Selleks, et inimesed mõistaksid paremini, milliseid kahjusid kodukindlustus korvab, uuendasid Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) liikmed kodukindlustuse head tava. Uuendatud kodukindlustuse heas tavas on senisest põhjalikumalt kirjeldatud kahju hüvitamise reegleid. Toodud on ka piltidega näited olukordadest, mis tavaliselt ei ole kindlustusjuhtumid.

Möödunud aastal maksid kindlustusandjad 33 miljonit eurot kodukindlustuse hüvitisi. Seda on kaheksa protsenti enam kui aasta varem.

Kindlustus kaitseb ka kodust vara

EKsL-i juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on kodukindlustus arenenud. „Näiteks on viimasel ajal tavaline, et kodukindlustusega on kindlustatud kaasaskantavad asjad nagu nutitelefon või sülearvuti,“ ütles Potsepp. „Hea tava selgitab mõisteid, kindlustuslepingu tingimusi ja kindlustusandja praktikat nii, nagu on Eesti kindlustusvaldkonnas kombeks.“

Potsepp usub, et uuendatud hea tava aitab muu hulgas kaasa kindlustusvaidluste vähendamisele. „Tava väljatöötamisel võeti arvesse kodukindlustuse vaidlusi,“ selgitas Potsepp. „Hea tava põhjal on klientidel ja teistel võimalik paremini mõista kindlustusandja tegevust.“

Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüdi sõnul on kodukindlustuse lepingu sõlmimisel suurim viga, et kokkuhoiu nimel valitakse väike koduse vara kindlustussumma, mis aga õnnetuse korral ei ole piisav kodus olnud asjade asendamiseks. 

„Kui näiteks tulekahju hävitab kõik kodu ja kindlustussumma on väike, siis sellest ei piisa, et endine olukord taastada,“ ütles Kivirüüt ning soovitas järele mõelda, kui palju vara oleks vaja kindlustada.

Suurimat kahju tekitab tuli

Tuli on kõige suurem kahjutekitaja kodudes. Mullu juhtus kindlustatud kodudes üle 400 tulekahju, mille kogukahju oli kaheksa miljonit eurot. Lauspõlengute korral ulatus kahju mõnesaja tuhande euroni, ühe kodupõlengu keskmine kahjusumma oli ligi 20 000 eurot.

Gjensidige kindlustuse kahjukäsitlusosakonna juhi Maarika Mürgi hinnangul võiks vastutuskindlustus olla kõigi kodukindlustuse lepingute osa. 

„Kui näiteks üleujutuse tõttu saavad alumiste naabrite kodud veekahjustusi, siis tuleb teil naabritele tekitatud kahju kinni maksta,“ selgitas Mürk. „Samas esimese korruse korteritest alguse saanud tulekahju levib tavaliselt ülesse ning seetõttu võivad kahjustada saada just ülemised korterid. Kui teil on kodukindlustusega koos sõlmitud ka vastutuskindlustuse leping, siis kindlustus hüvitab sellised kahjud.“

Aastas juhtub kindlustatud kodudes ligi 5000 toruleket, mille kogukahju küünib kaheksa miljoni euroni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.