Uudis

Kas maamaks läheb peagi kordades kallimaks? Riik plaanib peagi uut maa hindamist

Maa Prantsusmaal.Pixabay

Viimane maa korraline hindamine toimus Eestis 18 aastat tagasi ning kui valitsus otsustab jaanuaris selle uuesti läbi viia, võib riik hakata maad hindama kõige varasemalt 2021. aastal, vahendab BNS ERR-i uudisteportaali.

Kriitikud on märkinud, et kui hindamine läbi viidaks, tähendaks see ilmselt inimeste makstava maamaksu hüppelist tõusu, ehkki maa-ametil on selle leevendamiseks oma plaan.

Valitsuse tegevusprogrammis 2019–2023 on ülesanne maa korralise hindamise ja sellest tulenevad maamaksu seaduse muudatuse ettepanekud esitada valitsusele 2020. aasta jaanuaris.

“Kui valitsus otsustab 2020. aasta jaanuaris järgmise maa korralise hindamise läbiviimise, siis kõige varem saab korraline hindamine toimuda 2021. aastal,” ütles maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna juhataja Andres Juss ERR-ile.

Maa-ametis peetakse maa korralist hindamist väga vajalikuks. Seni on hindamist läbi viidud 1993., 1996. ning 2001. aastal. Uues eelnõus kavatsetakse korralise hindamise läbiviimise intervalliks määrata neli aastat.

“Viimati viidi maa korraline hindamine läbi 2001. aastal ning selle tulemused on olulisel määral vananenud. Kui viia läbi uus hindamine, siis on maa korralise hindamise tulemused ajakohased ja peegeldavad hindamise aasta turutasemeid,” märkis Juss.

Korralise hindamise vastased on märkinud, et kui maad nüüd hindama hakata, siis tähendaks see, et maamaks kerkiks kordades. Praegu kehtiva seaduse järgi tuleb maa korralise hindamise tulemusi maa maksustamisel automaatselt kasutada.

Jussi sõnul on uue eelnõuga kavas maa maksustamine maa hinnast lahti siduda.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.