Uudis

Kas netipood võib tagastatud kaupa uue pähe müüa ja mida teha, kui poest tuleb kulumisjälgedega toode?

Veebipood.Foto: Shutterstock

Geeniusega võttis ühendust lugeja, kes oli Eesti veebipoest tellinud õmblusmasina, ent avastas oma üllatuseks karbist ka eelmise omaniku tagastuskirja.

See lugu sai kiire lahenduse, sest pood oli kiirelt nõus masina välja vahetama. Sarnaseid juhtumeid kirjeldatakse aeg-ajalt ka Facebooki müügigruppides, kus enamasti välismaalt uue pähe tellitud kaup saabub mõnikord selgete kasutamisjälgedega.

Uurisime tarbijakaitsest järgi, mis tingimustel võib veebipood neile tagasi saadetud kaupa uuesti müüa ning mida teha juhul, kui välismaisest poest saabub ilmselgelt kasutatud kaup.

TTJA tarbijavaidluste komisjoni sekretariaadi juhataja Veiko Kopamees selgitas esmalt, et võimalus veebipoest ostetud kaubaga 14 päeva jooksul tutvuda ja kasutada taganemisõigust ei anna ostjale õigust kaupa kasutada.

“Tagastatud kaup peab olema samas seisukorras nagu ostetult ehk uueväärne: komplektne, kasutamata, nõuetekohaselt märgistatud ja pakendatud,” loetles ta.

Kui ostetud kaup tagastatakse sellises seisukorras, siis saab selle kohta väita, et see on uus ning kaupleja võib seda uuesti müüa. Taganemisõiguse periood 14 päeva tähendab kaubaga tutvumist, mitte selle kasutamist. 

Juhul, kui kaubal on kasutamise jäljed, vigastused või on tekkinud muud puudused, siis ei tohi kaupleja ilma sellekohase infota aga kaupa uuesti müüa.

Kui tarbija otsustab siiski kauba tarbimisse võtta või seda mitte tagastada ning pärast kaht nädalat selgub, et tootel on puudused, siis kas ta võib nõuda asja asendamist?

“Sellisel juhul on tarbijal võimalik esitada pretensioon ning lasta puudus kõrvaldada või kaup asendada. Kas ja kuidas puudus kõrvaldada või toode asendada uue tootega, on kaupleja otsustada,” selgitas Kopamees.

Mida aga teha siis, kui poest saabub uue pähe kaup, mida on selgelt kasutatud, näiteks on sellel kulumisjäljed? “Kasutatud ja kulumisjälgedega asja uue kaubana müümine ei ole korrektne ning sellisel juhul soovitame pöörduda kaupleja poole nõudmisega kaup asendada või taganeda ostust,” soovitas Kopamees.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.