Kas nii tohib? Veebipood tahtis tagastatud kauba eest maksta palju väiksema summa

Tarbijavaidluste komisjonis nõudis üks inimene, et tema tagastatud kauba eest annaks e-pood tagasi kogu summa ja kataks ka tema õigusabi kulud, kuid komisjon ei arvanud nii.Foto: Pixabay

Kui veebipoest ostetud kauba tagasi saadad, ei pea müüja sulle alati kogu raha tagasi maksma. Sellisel juhul peab ta seda väga hästi põhjendama, nagu näitab ühest tuntud veebipoest ostetud kõlari juhtum.

Mullu oktoobris tellis üks eesti inimene tehnikat, kosmeetikat ja lemmiklooma kaupu müüvast e-poest OX endale 78 euro eest kõlari, mille sai kätte järgmine päev. Üheksa päeva pärast soovis ostja kõlari tagasi saata, sest see ei vastanud tema ootustele.

Selleks oli tal ka õigus, sest seaduse järgi saab e-poest tellitud kaupa 14 päeva jooksul tagastada. Seda sellepärast, et üle interneti tellides ei ole ostjal võimalik kaubaga tutvuda samamoodi, nagu seda saaks teha poodi kohapeale minnes. E-poest ostetud kauba tagastamisel võib kaupleja aga vähem raha tagasi anda, kui ta leiab, et kauba väärtus on kasutamisega vähenenud.

Kaupleja keelduski ostjale maksmast täis summat. E-pood tahtis kliendile tagastada ainult 70 protsenti algsest ostusummast. Põhjenduseks toodi see, et kauba väärtus oli vähenenud kliendi käes olles ja kaupa ei tagastatud originaalpakendis.

Klient ei jäänud rahul sellega, sest tema hinnangul ei esitanud kaupleja ühtegi tõendit selle kohta, et kaup on nii suures ulatuses kahjustatud. Lisaks väitis ostja, et e-pood on ka varasemalt klientidele maksnud tagasi ainult 70 protsenti ostusummast, mis oli tema hinnangul tõestus sellest, et kaupleja eksitab kliente ning ei soovi maksta raha tagasi õiglaselt.

Komisjon rahuldas kaebuse osaliselt

Ostja soovis kogu raha tagasi saada ning võttis selle eesmärgi saavutamiseks endale appi ka advokaadibüroo, millele pidi maksma 84 eurot õigusabi eest.

Kui ostja pöördus tarbijavaidluste komisjoni poole, et kõlari eest raha kogu summas tagasi saada, nõudis ta ka, et e-pood kataks tema õigusabi kulud. Kaupleja esitas komisjonile foto- ja videotõendeid selle kohta, kuidas kõlari peal oli sõrmejälgi ja kõlari jalgade all väikesed kriimustused.

Lõpuks otsustas tarbijavaidluste komisjon, et ostja kaebus rahuldatakse osaliselt. See tähendab, et e-pood peab tagastama ostjale 95 protsenti summast ehk 74 eurot ja 10 senti. Komisjon leidis, et kaupa on tõepoolest kahjustatud, aga väga vähesel määral ning väide, et seda ei tagastatud originaalpakendis ei pea paika.

Komisjon leidis ka, et e-pood eksitab kliente enda koduleheküljel. Ostutingimustes on kirjas, et ostjal on kohustust kauba tagastamisel tasuda ekspertiisi kulud. Komisjoni hinnangul lasub see kohustus kauplejal.

Kaupleja ostja õigusabi kulusid komisjoni hinnangul hüvitama ei pea. Soovi korral võivad mõlemad osapooled pöörduda kohtu poole, et vaidlustada komisjoni otsus. Ostja sellisel juhul, kui ta tahab, et tema õigusabi kulud kaetaks. Kaupleja, kui ei nõustu sellega, et peab nii palju raha tagasi maksma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.