Uudis

Kas pangad keeravad laenukraanid kinni?

Kommertspangad on laenude andmisel niigi ettevaatlikumad kui keskpank.Foto: Scanpix

Eesti Pank teatas kolmapäeval, et on valmis eluasemelaenud tingimusi karmistama. Mida see laenuvõtjale tähendab?

„Meie eluasemelaenu väljastamiseks seatud piirangud on juba praegu mõistlikud ning me ei näe, et karmistamine oleks vajalik,“ ütleb Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma. „Oluline on, et kõik turuosalised järgiksid vastutustundliku laenamise põhimõtet.“

Vastutustundliku laenamise reegleid järgides hindab Swedbank kliendi jätkusuutlikku sissetulekut ja seda analüüsides kujuneb võimalik laenusumma. Kodulaenu keskmine periood  on 23 aastat, seda enam on oluline, et igakuised maksed on jõukohased pikaajaliselt. 

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

„Omafinantseeringu määr algab 15 protsendist, koos KredExiga 10 protsendist,“ ütles Pärgma. „Sellises suurusjärgus omafinantseeringu kogumine annab indikatsiooni ka võetava laenusumma võimekuse kohta“.

Laenamine on panga põhitegevus, ütles Pärgma. „Kui kinnisvaraturg on aktiivne ehk meie kliendid soovivad enda elamistingimusi parandada, siis me oleme nende jaoks olemas. Laenu väljastame endiselt hoolikalt kaaludes ja vastutustundlikult“.

Kuna praegu ei ole veel täpselt teada, milliseid tingimusi täpselt karmistada soovitakse, siis on mõju olulisust raske hinnata, ütles Pärgma. „Samas on turg aga üsna paindlik ning kodu ostmine on pigem hoolikalt kaalutud otsus ning perele järelikult vajalik. Piirangud võivad, kuid ei pruugi kodu ostmist veidi edasi lükata. Kuid kõik sõltub ikkagi tingimustest, mida muudetakse“.

Luminor Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane ütles, et pank jälgib kinnisvara hinnatõusu tähelepanelikult. 

„Samas tasub arvestada, et kui hinnad tõusevad koos palkadega, siis tegelikult ei muutu kinnisvara klientidele suhteliselt kallimaks,“ märkis Rebane. „Viimastel aastatel on palgakasv ja kinnisvara hinnakasv olnud sarnane.“

Rebase sõnul hindab Luminor klientide maksimaalseks summaarseks laenukohustuseks 40 protsenti tema netosissetulekust, mis tähendab, et juba praegu lähtutakse rangematest nõuetest kui keskpank seadnud on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.