Kas pangal on õigus sind kodulaenu pärast pantvangis hoida? Vastus ajas laenuvõtja endast välja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Luminori kliendid ei saa nädala lõpus enamikke pangateenuseid kasutada.Foto: Scanpix

Rahageeniuse lugejal oli mure. Pank, kust oli kodulaenu võetud, sai ühel päeval pahaseks: “Miks kõik su sissetulekud meie juures ei ole? Olgu kõik olla, palgast lapsetoetuseni, või muidu…”

Uurisime järgi, kui suurt osa sissetulekutest ja liikumistest pangad enda juures näha tahavad, et kodulaenu juures kõik korras oleks?

SEB: Kõik olgu meil

“Kodulaenu võtmisel eeldame, et laenuvõtja sissetulekud laekuvad või hakkavad laekuma SEB Panka ning et klient teostab oma igapäevaarveldused panga vahendusel, kui laenulepingus ei lepita kokku teisiti,” ütleb SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang Rahageeniusele.

Fakt, et liikumised toimuvad samas pangas, kust laen võeti, aitab vältida olukorda, kus kontole unustatakse raha kanda, mistõttu laenumaksed hilinevad ja seega võib tekkida lepingurikkumine ning sellest tulenevalt ka karistused. Samas sõltub kõik laenulepingu tingimustest.

Swedbank: Kõik olgu meil

“Pank eeldab, et see sissetulek hakkab edaspidi laekuma laenutaotleja arvelduskontole, kui ei ole kokku lepitud teisiti,” ütleb Anne Pärgma, Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht.

Ka tema kinnitab, et parim lahendus on igapäevaseid liikumisi sooritada samas pangas, et vältida maksete hilinemist ning seega olukorra tekitamist, kus hilisemate kohustuste võtmisel võib hilinenud maksete ajalugu takistuseks saada. Samas kinnitab Pärgma, et arveldamisega seotud küsimusi on võimalik laenu lepingut sõlmides arutada.

Luminor: oleme paindlikud, aga maksad rohkem

Luminor Panga kliendikommunikatsiooni juht Martin Kõrv ütleb Rahageeniusele, et soov arveldamist teises pangas korraldada toob kaasa kõrgema laenumarginaali.

“Kogu laenuperioodi jooksul peavad panka laekuma laenusaaja regulaarsed sissetulekud. Vastastikusel kokkuleppel on võimalik ka olukord, kus kodulaenu oleme väljastanud meie, kuid kliendi regulaarsed sissetulekud laekuvad teise panka ning klient arveldab teises pangas. Sellisel juhul on aga ka laenu marginaal kliendi jaoks kõrgem. Kui klient soovib laenuperioodi jooksul viia oma sissetulekud teise panka, siis on see samuti võimalik, kuid see tähendab laenusaaja laenumarginaali ülevaatamist,” räägib ta.

Kokkuvõte: klient peab kõik ühte panka kandma

Seega, pole ja on pankadel õigus nõuda, et sa oma raha nende juurde tooks. Kui soov on igapäevased liikumised jätta mõnda teise panka, on seda võimalik laenulepingut sõlmides kindlasti arutada ning isegi laenu tagasimakse ajal muuta, kuid sellega kaasnevad tõenäoliselt kõrgemad kulud ning hulk paberimäärimist.

Tarbijakaitse appi ei tule

Ka tarbijakaitsest pole siin abi, kuna kõik lepingus ju kirjas ja pangal seega ka täielik õigus sind teise panka kolimise eest suurema intressiga karistada.

Nimelt ei ole panganduses tavapäratu, et pank muudab intressimarginaali juhul, kui laenusaaja sissetulek ei laeku enam panka. See on seotud laenu andmise riskidega.

“Pank on kokkuleppeliselt nõus vastavaid riske kandma, kuid vastutasuks selle eest soovib intressi suurendamist. Seega, tagatise vähenemisel, suureneb panga jaoks laenuga seotud risk, mida ta on kokkuleppeliselt küll nõus kandma, kuid vastutasuks soovib ta laenulepingu intressi suurendamist,” selgitab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda.

Luminor klient: uskumatu, et nüüd peangi sellega leppima

“Hämmastav, et ma olengi pantvangis. Natuke on selline tunne, et kas Euroopa Liit ei võiks siin sekkuda? Uskumatu, et pank mind ei usalda, ehkki ma pole kunagi ühegi maksega hiljaks jäänud.

Mul ei ole midagi selle panga vastu, aga nende tehnoloogilised lahendused on jube kehvad. Nende mobiilipank ei tööta ja internetipank on kräpp.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.