Kas pensionisamba raha õnnestuks kohtutäituri eest peita?

Kuni raha on teises sambas, ei saa kohtutäitur seda võlgade katteks kasutada.Foto: Shutterstock

Siit-sealt sotsiaalmeediast hakkab silma arutelusid teemal, kuidas oma sissetulekuid kohtutäituri eest peita – kummaline küll, aga alati ei olda eriti huvitatud, et võlad klaaritud saaksid. Näiteks on inimene kirjutanud: „Kohtutäitur arestis sel kuul mu pangakonto, minul on aga tehtud avaldus pensioni II sambast raha väljavõtmiseks. Kas saan lasta selle kanda oma kontole välisriigis ja kas selline samm kaitseb seda raha kohtutäituri eest – või oleks targem teha uus avaldus ja loobuda raha väljavõtmisest?”

Jätkem praegu kõrvale arutelu teemal, kas poleks võla likvideerimine või vähemalt selle oluline vähendamine väljavõetavale rahale parim kasutus. Küll aga võiksid inimesed selle asemel, et arutada oma rahamuresid mitmesugustes foorumites – kust sageli võib saada täiesti risti vastukäivaid soovitusi – või rahaasjus vilumatute sõprade seltskonnas, kasutada kõigile kättesaadavat pädevat allikat. Nimelt on rahandusministeerium targu oma kodulehele kokku kogunud sagedamini esitatud küsimused pensioni II samba kohta – ja asjakohased vastused neile

Seal avaldatud vastustest ilmneb, et pensionisamba raha kandmisega mõnes teises riigis avatud pangakontole probleeme pole, seda võib teha. Oluline on siiski, et avalduse esitamisel väljamakse saamiseks oleks võimalik avalduse esitaja isik tuvastada (tuleb kasutada Eesti ID-kaarti või Mobiil-ID-d või pangakontorisse kohale minna).

Kuni raha on teises sambas, ei saa kohtutäitur seda võlgade katteks kasutada. Kui raha välja võttes lasta see kanda pangakontole, mis on arestitud, on see nagu igasugune muu raha, mida täitur saab võlgade katteks kasutada. Kohtuotsuseid tunnustatakse Euroopa Liidu üleselt, seega ei päästa üldjuhul ka see, kui väljamakse tehakse välismaisele pangakontole. 

Sellisesse olukorda sattunuil – või mingil muul põhjusel pärast avalduse tegemist II pensionisamba raha väljavõtmise otsuses kahtlema hakanuil – on õigus avaldus tagasi võtta. Oluline on arvestada seaduses ette nähtud kuupäevadega: raha väljavõtmise avalduse, mis esitati hiljemalt 31. märtsil, võib tagasi võtta kuni 31. juulini. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.