Kas tänavu tasub välismaale reisida, millal seda teha saab ja kas hinnad lähevad odavamaks?

Ryanairi üks lennuk maandus täna varahommikul Tallinnas, aga edaspidi aasta lõpuni Suurbritanniasse ei saa.Pixabay

Koroonakriisi tõttu on välisreisid sisuliselt seiskunud. Suvel hakkavad piirid aga vaikselt lahti minema ning ka lennukid tõusevad taas õhku.

Uurisime mõnelt Eesti turismibüroolt järgi, mida tuleb tänavu välismaale reisides kindlasti tähele panna, mis saab hindadest – ning kas sügiseks tasub reisipileteid osta, või on targem karta viiruse teist lainet ning uut maailma lukkupanekut.

“Puhkust tasub kindlasti planeerida, iseasi kuhu,” ütles Go Traveli partnersuhete juht Age Põder. Tema sõnul on eestlaste huvi kodumaal reisimise vastu on kasvanud, mistõttu suunab Go Travel sel suvel oma fookuse eelkõige siseriikliku turismi arendamisele.

Eestist väljaspoole reisimise puhul saab Põderi sõnul määravaks eelkõige ikkagi see, millal piirid avanevad, kus haigus on taandunud ning kuhu lennukid sõidavad.

Piirangud hakkavad leevenema juba juunis-juulis

Reisibüroo ning odavlendude pakkumiste portaali Reisidiilid juhatuse liige Kaido Kukk rääkis, et lootust on, et suvel hakkavad riikidesse sisenemise piirangud leevenema – eelkõige Euroopa Liidu siseselt.

“Näiteks  Itaalia loodab piirid turistidele avada juba juunis, Kreeka ja Küpros juulis,” loetles Kukk. Mõistagi võivad asjaolud muutuda – kõik sõltub sellest, kui kiirelt uute nakatunute arv riikides vähenema hakkab.

Koos piirangute lõdvenemisega hakkavad Reisdiilide juhi sõnul ka lennuliinid taastuma. Airbaltic on esimesi lendusid juba alustanud, Ryanair loodab 40% lendudest taastada juulis, sealhulgas paljud populaarsed sihtkohad ka Tallinnast.

“Tähele tasub aga panna, et isegi kui liinid avatakse, võib sihtriikides esineda erinevaid piiranguid – näiteks 14-päeva karantiininõue, mis teeb turismireisi  üpris ebamugavaks. Seetõttu tasub lendusid broneerides selgeks teha riiki sisenemise nõuded. Aga loodetavasti hakkame piirangute rindel juba lähinädalatel kuulma positiivseid uudiseid,” rääkis Kukk.

Go Traveli partnerlussuhete juht Põder rääkis, et kindlasti avaneb võimalusi juba juunis, kuid rohkem vast juulis.

Novatoursi turundusjuht Olev Riisberg ütles, et nemad on valmis avama reisid esimesel võimalusel, kui olukord seda lubab. “Loodetavasti juba juulis avaneb see võimalus,” ütles ta.

Huvi välismaale reisida on juba suur

Riisberg märkis, et planeerida saab reise ka talvehooaja sihtkohtadesse ning juba ka 2021. aasta suvehooaega. Paljud, kelle reis pandeemia tõttu ära jäi, on juba kasutanud neid võimalusi ja valinud uue reisi mainitud valiku seast.

“Ootused ja soovid lennata taas maailma avastama on kõrged ning seda oodatakse väga. Uuritakse, millised on arengud seoses viiruse taandumisega ja sellest lähtuvalt piiride taasavamisega,” ütles Novatoursi turundusjuht.

Põder Go Travelist kinnitas samuti, et tasapisi juba uuritakse reisivõimaluste kohta ning esimesed uued reisibroneeringudki on juba tehtud.

“Suve sihtkohtadest eelistatakse Horvaatiat, Kreekat ja Küprost ning igatsetakse ühte senist lemmikkohta Türgit. Talvereisidest pakuvad huvi Tenerife, aga ka juba kaugemad kohad nagu näiteks Vietnam, Bali, Tai ja ka Egiptus, samuti aastavahetuse- ja linnareisid,” loetles Põder.

Hinnad võivad pikas perspektiivis tõusta

Reisidiilide juht Kaido Kukk nentis, et kindlasti saab lennusihtkohtade valik sellel suvel olema üpris piiratud ja kesisem, kui me viimastel aastatel oleme harjunud.

Hindade osas on tema sõnul raske spekuleerida. Praegusel hetkel on lennuhinnad pigem soodsad, kuid kui nõudlus taastub, võivad need üpris kiirelt kõrgustesse lennata, märkis Kukk.

Age Põder Go Travelist rääkis, et need lennud, mis toimuvad, pakuvad tuttavaid hindu. “Sügise poole on küll märgata, et hinnad on kallimad ja reeglid teised, kuid midagi kindlat väita ei saa, sest nõudlus on veel väga väike ning hetkel lende eriti ei ole,” ütles ta.

Novatoursi turundusjuht Olev Riisberg prognoosis, et lendude taasavamisel võivad eripakkumiste toel pakettreiside hinnad veidi langeda. Pikemas perspektiivis on aga oodata pigem hindade tõusu.

“Nõudluse taastumine võtab aega ja reisimiste sagedus muutuda. Reisi hinda hakkavad mõjutama tõenäoliselt ka uutest ohutusnõuetest tulenevad lisainvesteeringud,” märkis Riisberg.

Kas aga aasta lõpus või uue aasta alguses võib oodata hinnalangust, sest inimesed ei julge reisida? “Sellist hindade langust praegu ette näha ei ole, sest kui lennukite, busside, rongide täituvust piiratakse, siis on ka vähem reisijaid, mis viib hinna üles. Mis puudutab aastavahetust, siis selle paiku on alati kallim reisida ning suure tõenäosusega jääb see reegel ka tänavu kehtima,” tõdes vastuseks Age Põder.

Hüvitist ei tasu kiirelt oodata

Meedias sõna võtvad eksperdid prognoosivad tihtilugu, et sügisel võib potentsiaalselt ees oodata koroonaviiruse teine laine, eriti siis, kui piiranguid ei täideta. Ka suviste lendude toimumine pole veel kindel.

Kas ka tulevikus on reisifirmad hüvitise maksmisel või lendude edasilükkamisel vastutulelikud?

Kaido Kukk Reisidiilidest tõdes, et piletite hüvitamisel lennu tühistamise korral tasub tähele panna, et  kuigi lähtuvalt EL-i regulatsioonidest on lennufirmadel see kohustus, siis kiiret hüvitamist ei maksa oodata.

“Tavapärase mõnenädalase  hüvitamisperioodi asemel kulub tekkinud olukorra tõttu enamikel lennufirmadel selleks kuid. Seega peab arvestama, et kui broneerida lend suveks ja see hiljem siiski tühistatakse, tuleb raha tagastust lennufirmalt oodata üpris kaua,” hoiatas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.