Kas teadsid, et kui su nutitelefon katki läheb, siis kodukindlustus maksab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Väidetavalt maailma levinuim telefon: "Katkise ekraaniga iPhone"

Kõigil, kes võtnud kodulaenu, on ka kohustuslik kodukindlustus. Kui tegu on koguriskikindlustusega, on kaitstud ka kodune vara, sealhulgas nutiseadmed. Lühidalt: kui iPad läheb katki, siis kindlustus maksab selle kinni. Väikeste agadega.

Esimene “aga”: omavastutus

Nagu kindlustusega ikka, langeb osa vastutusest sulle endale. IIZI kodukindlustuse tootejuhi Gertu Karbuse sõnul on levinuim omavastutus 200 eurot. Nimelt tõstaks madalam omavastutus oluliselt kindlustusmakset.

Kui pillad oma telefoni supi sisse ja see täiesti ära kärssab, on üsna tõenäoline, et vähegi kallima aparaadi puhul 200 euroga midagi ära ei tee, nii et igal juhul tasub kindlustuse poole pöörduda.

Kui aga ekraani on tekkinud häiriv mõra, võib olla soodsam lasta see ise ära parandada.

Teine “aga”: seadme vanus

Mida uuem seade, seda rohkem abi kindlustusest on. Kuude kuludes hakatakse kahjuhüvitist vähendama. Näiteks Compensa vähendab 1-2 aastase seadme puhul hüvitist 25% võrra ning üle 4-aastase puhul 75% võrra. If kindlustus ei hüvita su nutikellale, tahvlile või telefonile tekkinud kahju enam üldse, kui see on enam kui kaks aastat vana.

Kindlustusfirma võib ka tahta, et sa tõestaksid dokumendiga seadme ostmist. Vastasel juhul arvestab näiteks ERGO su seadme hinnaks turuväärtuse, sõltumata sellest, millal see ostetud on. Muidu võetaks kuni kahe aasta vanuste seadmete juures arvesse taassoetamisväärtus.

Tasub arvestada ka sellega, et kui sul on kaks aastat sahtlis seisnud tuttuus telefon, siis kindlustusfirma jaoks on see ikkagi vana.

Kolmas “aga”: seadme hind

Kui sul on näiteks väärtuslik (see tähendab kallis ja uus) iPhone X, mille ekraan kivipõrandale kukkudes kildudeks puruneb, siis näiteks Itapsa vahetab selle ära – tervelt 479 euro eest. Mõni aasta vana iPhone 7+ ekraan aga maksab 179 eurot, jäädes alla omavastutuse piiri.

Oleks nagu ebaõiglane, et ma oma “vana” kaheaastase telefoni parandamise ise pean kinni maksma, samas kui tutika Samsung Note 9 remondist suure osa võtab kindlustus enda kanda. Aga tegelikult peavad ka nende omanikud sama palju raha välja käima, see on lihtsalt proportsionaalselt väiksem.

Kokkuvõttes: kui oled tuttava käest kuulnud, et kodukindlustusega saab äratüüdanud telefoni asemele lihtsalt uue aparaadi, siis see ei vasta päris tõele (ilma kindlustuspettust sooritamata). Hädas aga saab abi küll.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.