Uudis

Kas teine sammas kaotatakse täielikult? Jüri Ratas: Keskerakond seda ei toeta

Peaminister Jüri Ratase sõnul Keskerakond teise samba täielikku kaotamist ei toeta.Foto: Scanpix

Rahandusminister Martin Helme ütles teisipäeval Õhtulehele, et kui riigikohus peaks välja tulema lahendusega, mis pensionireformi sisult nurjab, siis poliitiliselt järgmine etapp on see, et kogu teine sammas likvideeritakse.

“Uue eelnõuga tõstame kõik teise samba rahad lihtsalt esimesse sambasse ja ongi kogu lugu,” rääkis Helme Õhtulehele.

Tänasel valitsuse pressikonverentsil nentis peaminister Jüri Ratas aga, et sellist plaani valitsusel pole.

“Koalitsiooniläbirääkimistel on olnud väga selgelt juttu sellest, et me oleme nõus kokku leppima, et see muutub vabatahtlikuks, aga kui te räägite, et kas me teeme uue eelnõu, kus me kaotame selle ära, siis me ei ole seda arutanud,” rääkis Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Uudisteagentuur BNS vahendas, et Ratase sõnul Keskerakond teise samba kaotamist ei toeta.

Suure pensionireformi saatus on riigikohtu kätes

Riigikohus arutab praegu, kas suur reform, mis muudaks teise pensionisamba vabatahtlikuks, on põhiseadusega kooskõlas või mitte. Kui ei ole, siis see seaduseks ei saa. Kui on, siis saab igaüks järgmisel aastal oma raha välja võtta, kui ta seda soovib.

Teisipäeval pidas riigikohus ka suure istungi, kus osapooled ära kuulati. Otsuse lubas riigikohtu esimees Villu Kõve teha oktoobri jooksul.

Riigikohtu ette jõudis asi seetõttu, et riigikogu võttis seaduse küll vastu, ent president Kersti Kaljulaid leidis, et see on tema hinnangul vastuolus põhiseadusega ning seetõttu ta seda välja kuulutada ei saa – nii kaks korda.

Miks president arvab, et plaan põhiseadusega vastuolus on, saab lugeda siit – kokku on reformis tema arvates kuus suurt probleemi.

Kõige olulisema muudatusena annaks suur pensionireform inimestele, kes ise veel pensionil pole, õiguse nõuda kogu teise sambasse kogunenud raha väljamaksmist.

Algne plaan oli, et sambaga vabatahtlikult liitumiseks ja sambast lahkumiseks, sealhulgas kogutud raha väljavõtmiseks saab avaldusi esitama hakata jaanuaris 2021. Sellisel juhul lükataks kõik avaldused, mis esitatakse hiljemalt tuleva aasta 31. märtsiks, käiku septembris 2021.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.